رفتن به مطلب
Added by Amir

Added by Amir

omid.nk

تازه وارد
 • تعداد ارسال ها

  3
 • تاریخ عضویت

 • آخرین بازدید

اعتبار در سایت

38 بار تشکر شده

11 دنبال کننده

درباره omid.nk

مشخصات کاربر

 • جنسیت
  آقا

آخرین بازدید کنندگان نمایه

456 بازدید کننده نمایه
 1. برای مشاوره در زمینه های خانواده، ازدواج ، تربیت فرزند و شخصی میتوانید با ما در ارتباط باشید.

  ارسال پیام به همین آی دی:gol:

  1. paria80
  2. minoii

   minoii

   کدوم ایدی؟

  3. omid.nk

   omid.nk

   آی دی = نام کاربری

   از طریق پیام خصوصی میتونیدسوالات خودتون رو بپرسید تا راهنمایی بشید.:gol:

 2. با این که دیر رسیدم اما این تحفه تقدیم عزیزترینم همیشه به قداست چشمهای تو ایمان دارم چه کسی چشمهای تو را رنگ کرده است چه وقت دیگر گیتی تواند چون تویی خلق کند؟فرشته ای فقط در قالب یک انسان فقط ساده می توانم بگویم سوسوی ستارگان آسمان در التهاب آمدن توست آمدی و آسمان و زمین را برایم بهشت کردی تنها ستاره ی آسمان دلم تولدت مبارک . .
 3. omid.nk

  تاثیر مشکلات کاری بر خانواده

  خاطر نشان مي کند: بعضي از مردان فکر مي کنند که کار بيرون از خانه به ضرر خانواده است، در حالي که اشتغال زنان به اجتماعي شدن آن ها و افزايش آگاهي ها و به روز شدنشان کمک مي کند و اين به نفع خانواده است.وي با تأکيد بر اين که زنان بايد با همسر خود درباره محيط کاري و نوع شغلشان توافق کنند و نهايت سعي خود را بکنند تا به وظايف همسري و مادري شان خللي وارد نشود، بيان مي کند: مرداني که زنانشان شاغل هستند بايد بيشتر از مردان ديگر در انجام دادن کارهاي خانه و امور مربوط به فرزندان همکاري کنند تا آن ها روز به روز خسته و فرسوده تر نشوند.دکتر «مفتاحي» عنوان مي کند: وقتي زني با مشکل کاري مواجه مي شود، وظيفه شوهرش اين است که او را تنها نگذارد و درک کند و اگر کاري از دستش بر مي آيد انجام دهد و به طور کلي اگر زني از حمايت هاي همسرش مطمئن و برخوردار باشد، در انجام مسئوليت هاي خانه و محيط کار موفق تر خواهد بود و مشکلاتش را زودتر و بهتر برطرف مي کند.وي درباره مشکلات کاري مردان هم مي گويد: جامعه به طور معمول مردان را نان آور خانواده مي داند و چون بيشتر مردان شغل و حرفه خود را به عنوان نخستين اولويت زندگيشان مي شناسند، چنان چه احساس کنند در انجام آن ناتوان يا بي کفايت هستند به استرس دچار مي شوند و تمام فکرشان به آن مشغول مي شود.وي ادامه مي دهد: گاهي پيش آمدن مشکلات کاري نتيجه رفتار يا شخصيت خود فرد است به طور مثال افرادي که از شغل و محيط کاري خود توقع زيادي دارند و خيلي کمال گرا هستند، نمي توانند مشکلات اجتماعي را به راحتي پشت سر بگذارند ضمن اين که برخي افراد هم وظيفه شغلي خود را به خوبي انجام نمي دهند و سهل انگاري يا کم کاري مي کنند و مجبورند هميشه با مشکلات پيش آمده دست و پنجه نرم کنند.وي با اشاره به اين که افرادي که با جديت و علاقه به کار خود مي پردازند و وجدان کاري دارند هم ممکن است گاهي به مشکلاتي دچار شوند، مي گويد: بي حوصلگي، بدخلقي، افسردگي، پرخاشگري، کم اشتهايي، کم خوابي و کم حرفي از تأثيرات مشکلات کاري بر مردان است که به طور ناخودآگاه بر روابط خانوادگي آن ها هم اثر مي گذارد.وي بيان مي کند:مرداني که مشکلات کاري خود را پنهان مي کنند و همسرشان نمي تواند دليل موجهي براي بدخلقي و بي حوصلگي آن ها پيدا کند، در روابط خود با خانواده و همسرشان بيشتر دچار مشکل مي شوند.وي تأکيد مي کند: مردان بايد بدون اغراق خانواده را از مشکلات کاري خود مطلع سازند و زنان هم بايد بدون سرزنش و با آرامش و همدلي به مردان دلگرمي دهند و از آنان حمايت کنند تا مشکلات خانوادگي هم بر مشکلات کاري افزوده نشود.به گفته وي، مرداني که به طور دايم با مشکلات کاري درگير هستند و در برابر آن ها خود را شکننده و ناتوان نشان مي دهند و با افراد خانواده خود پرخاشگري مي کنند، به جاي آن که در خانه به آرامش دست پيدا کنند و توان خود را براي حل مشکل کاري افزايش دهند، مشکلي بر مشکلات خود مي افزايند.وي توصيه مي کند: مرد و زن بايد در برابر مشکلات کاري از خود صبر و متانت نشان دهند و محکم باشند و نگذارند که مسائل پيش آمده بر روابط خانوادگي آن ها اثر سوء بگذارد چرا که در اين صورت در سايه آرامش و به پشتوانه همسر و فرزندان خود بهتر و سريع تر مي توانند مشکل خود را حل و فصل کنند.
 4. هر شغلي به تناسب مزاياي خود، مشکلات خاصي هم دارد و هر فردي به روش خود با اين مشکلات برخورد و گاهي اين مسائل را خواسته يا ناخواسته به خانواده منتقل مي کند.مشکلات کاري ممکن است زندگي مشترک را نيز تحت تأثير قرار دهد.يک بانوي کارمند در اين باره مي گويد: همسرم تصور مي کند که شغل من هيچ گاه به اندازه شغل او مهم نيست و من بايد وظايف خانه داري را نخستين اولويت کاري خود قرار دهم و اگر مشکلي در محل کار برايم پيش بيايد، جرأت عنوان کردن آن را در خانه ندارم.«صدري» مي افزايد:براي برخي از مردان هنوز مسئله کار خارج از منزل و فعاليت هاي اجتماعي و اقتصادي همسرشان جا نيفتاده است و فکر مي کنند به آن ها لطف کرده اند که اجازه داده اند بيرون از خانه کار کنند، در حالي که اين تفکري اشتباه است.مدير عامل يک شرکت رايانه اي هم عقيده دارد: آقايان نبايد مسائل کاري خود را به خانه بياورند و همسر و فرزندانشان را مضطرب و ناراحت کنند ولي مي توانند به طور کلي آن ها را از مشکلات و سختي هاي کار خود مطلع کنند تا خستگي و بي حوصلگي ناشي از کار به حساب بي توجهي و بي مهري به خانواده گذاشته نشود.يک روان شناس در اين باره مي گويد: مسئوليت ها و مسائل کاري به طور خواسته يا ناخواسته بر جسم و روح ما اثر مي گذارد و ممکن است به صورت خستگي، بي حوصلگي، عصبانيت، گوشه گيري و رفتارهاي ديگر نمود پيدا کند و خانواده در نهايت از آن تأثير بپذيرند.دکتر «محبوبه مفتاحي» اضافه مي کند: هر فردي به تناسب شغل خود با موانع و مشکلاتي مواجه مي شود ولي در گروه زنان چون علاوه بر مسئوليت هاي کاري، مسئوليت خانه و بچه ها نيز بر عهده آن هاست و در گروه مردان چون شغل خود را نخستين اولويت زندگيشان مي دانند و نان آور خانواده هستند، مشکلات کاري مي تواند به گونه هاي مختلف آن ها را تحت تاثير قرار دهد و حتي بر روابط خانوادگي شان اثر بگذارد.وي عنوان مي کند: بيشترين مشکل کاري زنان به اين دليل که مسئوليت اداره منزل نيز برعهده آنان است، خستگي و کمبود وقت است. اين در حالي است که در بعضي محيط هاي کاري بين زن و مرد تبعيض زيادي قايل مي شوند و زنان کار بيشتر و حقوق کمتري دارند و اين امر نارضايتي شغلي را نيز به همراه مي آورد.به گفته وي، زن ها به اندازه مردها بر اثر مشکلات کاري غمگين و افسرده نمي شوند اما ممکن است به شدت عصباني شوند و در اين حالت دوست دارند درباره مشکل خود با کسي صحبت کنند.اين کارشناس تصريح مي کند: مشکل عمده بيشتر زنان در زمينه با شغلشان اين است که مردان هميشه کار زنان را اولويت دوم آن ها مي دانند و هيچ گاه فعاليت خارج از منزل و شغل زنان را به اندازه شغل خود مهم نمي دانند.وي مي افزايد: آمار نشان مي دهد آن قدر که زنان از پيشرفت کاري همسر خود خوشحال مي شوند، مردان از پيشرفت کاري آن ها خوشحال نمي شوند چرا که فکر مي کنند هميشه بايد پست بالاتر و حقوق بيشتري نسبت به همسر خود داشته باشند.
 5. omid.nk

  بایدها و نبایدهای زندگی مشترک

  این نباید‌ها را جدی بگیریدبسیاری از مسایل و مشکلاتی که باعث طلاق و یا جدایی عاطفی زن وشوهر‌ها می‌شوند از روی عمد و باهدف برهم زدن رابطه نیستند. بیشتر زن وشوهر‌ها نسبت به نوع رفتار و تاثیری که بر رابطه‌شان می‌گذارد بی‌توجه هستند. به این نباید‌ها توجه کنید تا رابطه را خراب نکنید:1ـ نباید راه‌های خــ ـیانـت را باز بگذارید. این آتشی است که باید در نطفه خاموشش کنید. خــ ـیانـت رابطه شما و همسرتان را عمیقا تخریب می‌کند. او نه تنها اعتمادش را نسبت به شما از دست خواهد داد بلکه نسبت به دیگران‏ نیز بدبین می‌شود.2ـ نباید خشونت کلامی داشته باشید. هرنوع تحقیر و تمسخر و انتقاد به توانایی‌های همسرتان جز خشونت‌های کلامی است. شاید شما به همسرتان فحش ندهید اما همین که او را تحقیر می‌کنید خشونت می‌کنید. اگر مدام به همسرتان انتقاد می‌کنید در حالیکه خودتان را بی‌نقص می‌دانید باید منتظر روزی باشید که همسرتان در مقابل شما بایستد و به رفتارتان واکنشی جدی نشان بدهد.3ـ نباید مسائل جنسی را نادیده بگیرید. هر نوع انتظار و درخواست نامعقول، هر رفتار خودخواهانه، بی‌توجهی به همسر و یا سردی در رابطه می‌تواند رابطه زناشویی شما را ویران کند.4ـ زیاد کار نکنید اما کم کاری نکنید. کار نباید همه زندگی شما باشد اما باید برای حفظ رابطه و اداره زندگی به اندازه کافی کار کنید. بیش از اندازه کار کردن و یا کم کاری هر دو به یک اندازه می‌توانند رابطه شما و همسرتان را تخریب کنند.خشمتان را پنهان نکنیدوقتی دلخوری یا ناراحتی‌ای پیش می‌آید لزومی ندارد آن را پنهان کنید. شما باید به همسرتان نشان بدهید که رفتارش شما را ناراحت کرده است و عصبانی هستید. تا زمانی که خشم یا عصبانیتتان را نشان ندهید نمی‌توانید امیدی برای حل سوتفاهمات و عذرخواهی داشته باشید. با این حال شما باید مرز باریکی که بین ابراز خشم و خشونت کردن وجود دارد را جدی بگیرید و حواستان باشد که خشونت با خشمگین بودن فرق دارد!نقشتان را بپذیریدزوج‌های موفق نقش و وظایفشان را می‌شناسند و در آن چون و چرا نمی‌کنند. اگر نمی‌خواهید یا نمی‌توانید وظیفه‌ای را بپذیرید آن را با همسرتان مطرح کنید.هیچ چیز بد‌تر از این نیست که با اجبار کاری را برای همسر و خانواده‌تان انجام بدهید بدون اینکه علاقه‌ای به انجام آن داشته باشید. پس کاری را که دوست ندارید انجام ندهید مگر اینکه بپذیرید بخشی از وظایف زناشویی شماست وانجام آن به بهبود رابطه کمک می‌کند.ارزش یکدیگر را درک کنیداین یک ویژگی انسانی است که تا وقتی چیزی از دست نرود، ارزش و جایگاهش را در زندگی احساس نمی‌کنیم. جایگاه همسرتان را در زندگیتان درک کنید پیش از آنکه جای خالی‌اش را به دلایلی مثل جدایی در زندگیتان احساس کنید. هر روز بیندیشید که اگر همسرتان نبود چه می‌کردید و حالا که هست چه چیزهای خوبی در اختیار دارید. نباید زندگی در کنار همسرتان را یک عادت اجتناب ناپذیر تلقی کنید.بازی روانی ممنوع!وقتی یک بحث یا یک مشکل پیش می‌آید به دنبال برنده و بازنده نباشید. همین که این بازی را شروع کنید، همسرتان را در مقابل خودتان قرار خواهید داد و به جای حل مسئله هر کدام از شما به پیروزی‌های بیشتر فکر می‌کند.
 6. با باید‌ها و نبایدهای زندگی زناشویی در این بخش آسمونی آشنا شوید تا رابطه‌ای بهتر، قوی‌تر، هوشمندانه و عاشقانه تری داشته باشید. این باید‌ها و نباید‌ها اصول رابطه شما و همسرتان را تشکیل می‌دهند و شاید لازم باشد هر لحظه آن‌ها را با خودتان تکرار کنید تا بتوانید به آن‌ها پایبند شوید.بپرسید و نترسیداگر رفتار و نوع فکر همسرتان را نمی‌پسندید و یا علتش را متوجه نمی‌شوید از او بپرسید که چرا به آن شیوه خاص فکر یا رفتار می‌کند. گفتگو بهترین راهی است که شما را از فرضیات و خیالات واهی‌‌ رها می‌کند.صبوری را بیاموزیدصبر یک ویژگی اخلاقی است. زندگی اجتماعی هرروز مارا عصبی‌تر و پرخاشگر می‌کند و ما عادت کرده‌ایم که این احساسات نابهنجار را در روابط ویژه و خاصی که با دیگران داریم نیز وارد کنیم. ازدواج، صبوری و تحمل می‌خواهد. در همه روابطی که با همسرتان برقرار می‌کنید طبق این قاعده اخلاقی رفتار کنید. حتی اگر کم تحمل و بی‌صبر هستید سعی کنید خودتان را تغییر بدهید و با آرامش و حوصله بیشتری در روابط زناشوییتان پیش بروید.عاشقی کنیدفقط به همسرتان نگویید «دوستت دارم» بلکه هر روز احساسات واقعیتان را با رفتارتان نشان بدهید. به آغوش بگیرید، ببوسید، لبخند بزنید، صحبت کنید و احترام بگذارید. حتی در جمع‌های دوستانه و خانوادگی متناسب رفتار کنید و از ابراز عشق نترسید.صادق باشیدتن‌ها در صورتی می‌توانید راستگویی و صداقتتان را نشان بدهید که صادقانه رفتار کنید. دورویی و دوگانگی را کنار بگذارید و مطمئن باشید که همیشه روی خوش زندگی زناشویی را خواهید دید و هر روز خوشبخت‌تر خواهید شد.اعتماد کنیداگر به همسرتان اعتماد نکنید نمی‌توانید او را دوست داشته باشید. و اگر یک زندگی عاشقانه می‌خواهید باید قدم اول را بردارید و به همسرتان اعتماد کنید.تحسین کنیدستایش گر خوبی‌های همسرتان باشید و با اینکار به او عزت نفس بدهید. چه در خلوت دونفره، چه در حضور فرزندان و در جمع‌های خانوادگی و دوستانه از ویژگی‌های مثبت اخلاقی همسرتان، استعداد‌ها و توانایی‌هایش و محبتی که نسبت به شما دارد تعریف و تمجید کنید. این کار نشانه قدردانی و احترام شماست.یک روز معمولی را خاطره انگیز کنیداز روزهای زندگی مشترکتان خاطرات به یادماندنی بسازید. هر روزی از زندگی شما و همسرتان می‌تواند یک روز خاص و ویژه باشد. منتظر پیشامد‌ها نباشید. خودتان روزهای متفاوت را خلق کنید!۵ باید مهم !1- لحظات به یادماندنی داشته باشید.2- شنونده باشید بدون اینکه همسرتان را نقد کنید.3- از همسرتان بخواهید تا برای بهبود رابطه تلاش کند.4- پایبند به اصولی باشید که توقع دارید همسرتان آن‌ها را رعایت کند.5- خوشرو باشید.دوپهلو حرف نزنیدطوری با همسرتان حرف نزنید که او مجبور شود دو برداشت متفاوت از حرف‌هایتان داشته باشد. اگر می‌خواهید صداقتتان را به او نشان بدهید باید هر نوع طعنه و کنایه و حرف‌هایی که با هدف خاصی مثل تحقیر زده می‌شوند را کنار بگذارید.هر روز زندگی زناشویی را جدی بگیریدبه رابطه عاطفی با همسرتان عادت نکنید. هر روز از هم سپاسگزاری کنید. برای غذایی که پخته است، کاری که انجام داده است، توجهی که به شما داشته است و برای جزیی مسائل از همسرتان تشکر کنید و اگر اشتباهی کرده‌اید بدون نگرانی، حتی برای چندمین بار از همسرتان عذرخواهی کنید.تفاهمازدواج یک تفاهم است. هرگز روی توافقات و تفاهمات کلی روز اول ازدواجتان نایستید. به دنبال اشتراکات و توافقات بیشتری باشید و سعی کنید هر روز بیشتر به همسرتان نزدیک شوید. ‏لبخند بزنیدیکی از راههایی که می‌توانید ارزش و جایگاه همسرتان را به او نشان بدهید لبخند زدن است. همین که با خوشرویی و لبخند در کنار همسرتان باشید به او این اعتماد به نفس را می‌دهید که از زندگی در کنارش خوشحال و راضی هستید. ۵ نباید مهم1ـ مشکلات و مسائلی که توانسته‌اید حل و رفع کنید را یادآوری نکنید.2ـ احساساتتان را حتی اگر خشم باشد از همسرتان پنهان نکنید.3ـ برای نقد رفتار همسرتان به او حمله نکنید.4ـ دروغ نگویید.5ـ خاطرات تلخ را یادآوری نکنید.رابطه را ناگسستنی کنیدعادت‌هایی که می‌تواند رابطه شما و همسرتان را خراب کند کنار بگذارید:1ـ همسرتان را به اسارت نگیرید.2ـ او را منتظر نگذارید و حضورش را در زندگیتان به حاشیه نکشانید. او از پدرومادر، دوستان و کارتان مهم‌تر است.3ـ بی‌حوصلگی را کنار بگذارید. حرف‌هایش را جدی بگیرید و به شنیدن چندباره نظرات و افکار و خاطراتش عادت نکنید. هربار از نو گوش شنوا باشید.4ـ او را شریک زندگی بدانید. مشکلاتتان را در محل کار، درخانواده و یا با دوستانتان را به همسرتان بازگوکنید. برای خودتان زندگی نکنید.5ـ با همسرتان وقت بگذرانید. به علاقه مندی‌های همسرتان اهمیت بدهید و با این فکر که او با شما سرگرم نمی‌شود، از او فاصله نگیرید.از ضعف‌هایتان خجالت نکشیداگر ضعفی در بخشی از رابطه زناشوییتان دارید نباید آن را پنهان کنید. هر نوع مشکل در بیان و ابراز احساسات در رابطه جنسی و ترس‌های شخصیتان را با همسرتان مطرح کنید. او می‌تواند بهترین شنونده و دوستتان باشد و به شما کمک کند تا مشکلاتتان را حل کنید.ازدواج و دوستیهمسرتان می‌تواند بهترین دوست شما باشد. او در همه زندگی شما حضور دارد و می‌تواند همه مسائلی که با آن درگیر هستید را درک کند. اگر تا امروز دنبال یک دوست خاص به جز همسرتان می‌گشتید باید رویکردتان را عوض کنید تا ببینید بهترین دوستتان درکنار شماست.هدیه فوق‌العادهزن و شوهرهای جوان توجه ویژه‌ای به هدیه روز تولد یا سالگرد‌ها و مناسبت‌های خاص دارند. یادتان باشد که آنچه مهم است، پیام و احساساتی است که پشت هدیه شما پنهان است یک هدیه خوب باید همراه با1ـ ابراز عشق و علاقه به همسرتان باشد.2ـ بیان احساسات و هیجانات قلبیتان باشد.3ـ بدون چشمداشت و انتظارات فرا‌تر از توان همسرتان باشد.4ـ متفاوت با هدیه‌هایی باشد که به دیگران می‌دهید.5ـ با فکر و درایت انتخاب شده باشد.6- یادتان باشد برای آماده کردن یک هدیه ویژه باید زمان و انرژی بگذارید.‏ هدایای فراموش نشدنیصرف نظر از هدایای مصرفی که امروز می‌خرید و فردا از یاد می‌‌روند باید به فکر هدایایی ارزشمند و ماندگار باشید. شاید یک تکه طلا به نظرتان یک هدیه فراموش نشدنی و ماندگار باشد اما شما نیاز به یک هدیه اثرگذار‌تر دارید. به همسرتان هدیه‌ای بدهید که پیام قلبی شما را به او برساندتا همسرتان هرگز آن را فراموش نکند.1ـ یک نامه عذرخواهی بخاطر اشتباهی که کرده‌اید و همسرتان را رنجانده‌اید، بنویسید و به او نشان بدهید که واقعا پشیمان شده‌اید.2ـ اگر ذوق هنری داشته باشید یک قطعه شعر می‌تواند هدیه ماندگاری برای همسرتان باشد.3ـ چاپ یک عکس دونفره از یکی از بهترین روزی که باهم داشته‌اید.4ـ بخشیدن هدیه‌ای که همسرتان از بچگی دوست داشته و کسی به آن توجه نکرده است.5ـ تمام یک روز را با همسرتان بگذرانید و به نیاز‌هایش توجه کنید.6- این پیشنهادات بخش کوچکی ازچیزهایی است که می‌توانید آن را به عنوان هدایای ویژه به همسرتان ببخشید. می‌توانید به این فهرست گزینه‌های بیشتری اضافه کنید.
 7. omid.nk

  راه های داشتن زندگی شاد

  دور از جان شما بعضی از آدم ها مثل برج زهر مار می مانند که با یک من عسل هم نمی توان آن ها را خورد. حال فرقی نمی کند اوضاع زندگی بر وفق مرادشان باشد یا نباشد. انگار دست خودشان هم نیست؛ بد اخلاق و بدقلقند. کارشناسان معتقدند این جور این آدم ها در خانواده هایی بزرگ شده اند که طعم زندگی شاد را نچشیده اند. پدر خانواده هیچوقت نخندیده و مادر هم شرایطی فراهم نکرده تا نشاط و شادابی، میهمان خانواده شود و در حالی که تجربه نشان داده بچه هایی که در خانواده های شاد بزرگ می شوند از هر نظر موفق ترند. در دین اسلام راهکارهای مختلفی درباره خانواده بانشاط ارائه شده که خوب است برخی از این مهارت ها را با هم مرور کنیم.1- راضی به رضای خدا باشیدیکی از مهمترین و بهترین راهکارها برای داشتن یک خانواده شاد و پرنشاط این است که والدین از هر اتفاقی که به خواست خدا برایشان روی می دهد، راضی و خرسند باشند و از بچه ها هم بخواهند حقیقت را بپذیرند چراکه رضایت به قضا و قدر الهی، چنان آرامش و نشاطی در خانواده به وجود می آورد که همه اعضای آن خانواده احساس خوشبختی کنند. در «غررالحکم» روایتی از حضرت علی (ع) نقل شده که فرموده اند: «اگر به مقدرات الهی راضی شدید، زندگی شما شیرین و خوش می گذرد.» امام صادق (ع) هم در روایتی می فرمایند: «نشاط شادی در اثر راضی بودن به رضای خدا و یقین به دست می آید و اندوه و غم در شک و ناخشنودی به مقدرات الهی حاصل می شود» احساس رضایت از اراده الهی باعث می شود که اعضای خانواده، بایدها و نبایدهایی را که خداوند برای آن ها تعیین کرده، بپذیرند و برای کسب موفقیت فردی و خانوادگی خودشان تلاش کنند تا به خواست خدا نتیجه به زحماتشان به ثمر برسد.2- تفاهم داشته باشیدبرای اینکه زندگی پرنشاطی داشته باشید همه اعضای خانواده باید یکدیگر را درک کرده و به خواسته های هم توجه کنند در واقع تفاهم و همدلی از شروطی است که در خانواده شاد نقش مهمی ایفا میکنند. البته این تفاهم و همدلی در صورتی به وجود می آید که هر یک از اعضای خانواده، پدر و مادر و فرزندان، یکدیگر را به درستی بشناسند و به هم احترام بگذارند. در روایتی در جلد 78«بحارالانوار» آمده که امام جواد (ع) درباره اهمیت و همدلی و همدردی با دیگران فرموده اند: «ثَلاثُ خِصالِ تَجتَلِبُ بِهِنَّ المَحَبَّهَ. اَلنصافُ فی المُعاشَرَهَ و المُواساهُ فِی الشِّدَّهِ و الاِنطِواع وَ الرُّجوعُ اِلی قَلبٍ سَلیم/ با سه خصلت، محبت دیگران به دست می آید: انصاف در معاشرت، همدلی و همدردی با آنها در سختی ها و بازگشت به قلبی پاک» بنابراین درک متقابل اعضای خانواده از نیازهای یکدیگر و اهمیت دادن به آن، برروحیه و اخلاق آنها اثر می گذارد و شادی و آرامش را به همراه خواهد داشت.3- شبیه رسول الله شویدخوش رفتاری با نزدیکان از دیگر مواردی است که کارشناسان معتقدند در شادی خانواده تاثیر بسیاری دارد. در کتاب «اصول کافی» به نقل از رسول اکرم (ص) آمده است: «آیا شما را از شبیه ترین مردم به خودم با خبر نسازم؟ گفتند آری ای رسول خدا فرمودند هرکس که خوش اخلاق تر، نرم خوتر، به خویشانش نیکوکارتر، نسبت به برادران دینی اش دوستدارتر، برحق شکیباتر، خشم را فروخورنده تر و با گذشت تر و در خرسندی و خشم با انصاف تر باشد.» به هر حال گاهی پیش می آید یکی از اعضای خانواده نیازی دارد که دیگران برای پاسخ به نیاز او باید از خود گذشتگی کنند. در واقع اگر هر کدام از اعضای خانواده سرشان به کار خودشان باشد و نسبت به مشکلات بقیه بی تفاوت باشند، مسائلی به وجود می آید که کل خانواده را تهدید می کند و باعث ناراحتی همه می شود، در حالی که با همفکری، حمایت و همراهی می توانست مسئله به خوبی و خوشی تمام شود.4- به همدیگر احترام بگذاریدیکی دیگر از راهکارهایی که در شاد بودن همه اعضای خانواده تاثیر بالایی دارد، احترام به یکدیگر است. پیامبر اسلام (ص) در این خصوص می فرمایند: «به کودکان رحم کن و بزرگسالان را احترام نما تا از دوستان من باشی». در واقع آن حضرت با این فرمایش، هم سیره خود را بیان فرموده و هم مسیر دوستی با خود را نشان داده است. خانه ای که در آن بزرگ ترها به کوچک ترها رحم می کنند و با آنها مهربان هستند، کوچک ترها حرمت بزرگ تر ها را حفظ می کنند و با آنان با ادب و احترام رفتار می کنند و پر از آرامش و نشاطی است که پیامبر اکرم (ص) درباره آن تاکید کرده اند.اهمیت مهربانی و محبت کردن به فرزندان به حدی است که در کتاب «مکارم الاخلاق» به نقل از امام صادق (ع) آمده: «انَّ اللهَ عَزَّ وَ جَلَّ لَیَرحَمُ الرَّجُلَ لِشَّدَهِ حُبِّهِ لِوُلدِهِ/خداوند عزوجل انسان را برای محبت بسیار به فرزندانش مورد رحمت خود قرار می دهد.»البته یک راه مناسب برای ابراز محبت نسبت به دیگران و به خصوص افراد خانواده هدیه دادن است.در سیره اهل بیت (علیهم السلام) بر هدیه دادن تاکید بسیاری شده است. امام علی (ع) در این زمینه می فرمایند: «عَلیکُم بِالسَّخاءِ وَ حُسنِ الخُلقِ فانَّهُما یَزیدانِ الرِّزقَ وَ یوجِبانِ المَحَبَّه/به یکدیگرهدیه بدهید تا محبت را در میان خود بیفزایید.»5- با محبت خارها گل می شودگذشت کردن در برابر دردسرها و مشکلاتی که دیگران برای انسان به وجود می آورند از جمله کارهایی است که به آدم آرامش خاصی می دهد، حال اگر این بردباری و گذشت در برابر خطای یکی از نزدیکان و اعضای خانواده باشد نه تنها به او آرامش می دهد بلکه زندگی شیرین تر و شادتر می شود و جایی برای کینه نمی ماند. در همین مورد، در کتاب «کنزالعمال» روایتی به نقل از پیامبر اکرم (ص) آمده است: «تَعافَوا تسقُطِ الضَّغائِنُ بَینَکم/نسبت یه یکدیگر گذشت کنید تا کینه هایتان از بین برود». بنابراین گذشت و بخشیدن خطای دیگران، کدورت ها را از بین می برد و فضای نشاط و شادی را بین افراد به وجود می آورد. در کتاب «اعلام الدین» روایتی از امام علی (ع) نقل شده که می فرمایند: «علیک بِمُداراهَ النّاسِ واِکرامَ العُلَماءِ وَ الصَّفح عَن زَلات الاخوان فَقَد ادَّبک سَیِّدُ الاوَّالینَ و الاخِرینَ بِقَولِه صلی الله علیه و اله. اُعف عَمَّن ظَلَمَک وَ صَلِّ مَن قَطَعَک وَ اعطِ مَن حَرَمَک/ تو را سفارش می کنم به مدارا با مردم و احترام به علما و گذشت از لغزش برادران دینی چرا که سرور اولین و آخرین، تو را چنین ادب آموخته و فرموده است گذشت کن از کسی که به تو ظلم کرده، رابطه برقرار کن با کسی که با تو قطع رابطه کرده و عطا کن به کسی که از تو دریغ کرده است».خوش اخلاقی اکسیری است که نشاط و شادی را برای فرد خوش اخلاق و اطرافیان او به همراه می آورد. در واقع اخلاق خوب و نیکو تنها فرد را شاد و سرزنده نگه می دارد، بلکه آرامش خاطر و نشاط را به همه اعضای خانواده اش هدیه می کند. اما خوش اخلاقی چیست؟ اما جعفرصادق(ع) در کتاب «غررالحکم» درباره خوش اخلاقی می فرمایند: «نرم خو و مهربان باش و گفتارت پاکیزه و مؤدبانه باشد و با برادرت با خوشرویی برخورد کن». در کتاب «تحف العقول» هم روایتی از امام علی (ع) نقل شده که می فرمایند: «مَن ساءَ خلقُهُ مَلَّهُ اهلَهُ/هر س بداخلاق باشد، خانواده اش از او دلتنگ و خسته می شوند». آن حضرت همچنین درباره ثمره و نتیجه اخلاق خوب فرموده اند: وصولُ المَرءِ اِلی کل ما یبتَغیهِ من طیبّ عیشهِ وَ امنِ سِربه وَ سَعَهِ رِزقهِ به حسن نیَّتِهِ وَ سَعَهِ خُلقه/انسان با نیت خوب و اخلاق خوب به تمام آنچه در جست و جوی آن است از زندگی خوش و امنیت محیط و روزی زیاد دست می یابد. بنابراین در خانواده ای که همه اعضای خانواده خوش اخلاق شاد باشند، روزی خانواده روز به روز بیشتر ی شود و بهترین شاهد مدعای ما حدیث دیگری است که از امام اول شیعیان نقل شده: «حُسنُ الخلق یُدِّرُ الرزاق و یونِسَ الرِّفاق/خوش اخلاقی روزی ها را زیاد می کند و میان دوستان انس و الفت پدید می آورد»
 8. همه می دونیم که تحقیقات زیادی نشون دادن که طلاق، تجربه سختی رو برای بچه ها رقم می زنه، ولی به عنوان یک وکیل سابق طلاق و حقوقدان با خانواده‌های زیادی در زمان طلاق و بعدش در ارتباط بودم و شاهد خانواده‌هایی بودم که فقط به خاطر بچه‌ها به زندگی مشترک ادامه دادن. وقتشه که یه نفر بایسته و حقیقت رو بگه: گرچه کسی شک نداره که طلاق برای بچه‌ها سخته، اما به مراتب بهتر از این که بچه‌ها توی یک ازدواج توأم با خشونت، اهانت، خشم و نارضایتی عمیق بزرگ بشن.وقتی والدین در یک ازدواج بد باقی می مونن، بچه‌ها دور بی‌پایان مواجهه با اختلافات، خشم، غم و حتی نفرت گرفتار میشن. ازدواج بدی که به خاطر بچه‌ها حفظ شده، مثل زخم بازی است که مدام بهش آسیب جدید وارد میشه و بزرگ شدن در محیطی که عشقی در اون نیست، آسیب دائمی به کودکان خواهد زد. در چنین شرایطی، طلاق مزایای زیر رو برای بچه‌ها داره:1. دو خانه که در هیچ کدوم دعواهای دائمی نیست، بهتر از یک خانه پر از دعواست.بله، این خیلی عالی نیست که دو خانه داشته باشین، ولی این بهتر شرایطی است که بچه‌ها هر روز باید شرایط پرتنش یک خانه‌ی پردرگیری رو مدیریت کنن.2. شرایط عاطفی آرام ترشرایط در چند ماه منتهی به طلاق پیچیده میشن، ولی بعد از عبور از دوران گذار، همه به شرایط "نرمال جدید" عادت می کنن و کودکان مجبور نیستن هر روز بر موج احساسات منفی والدینشون سوار باشن.3. بچه‌ها یادمی گیرن که توافق کردن مهمهوقتی بچه‌ها ببینن پدر و مادرشون شرایط طلاق و مراقبت از فرزندان رو به درستی مدیریت می کنن، بچه‌ها این به اهمیت این موضوع بیشتر پی می برن. والدینی که سختی طلاق رو تحمل می کنن تا راه حلی بهتر از دعوای دائمی پیدا کنن، به بچه‌هاشون این آموزش رو میدن که میشه سختی‌ها رو برای ساختن آینده‌ای روشن تر تحمل کرد.4. والدینی که شادی شخصی رو انتخاب می کنن، همین رو به بچه‌هاشونم آموزش میدن.گرچه اولویت دادن به فرزندان به عنوان ارزشی طلایی برای والدین معرفی میشه، تصمیم بر این که به شادی شخصی‌تون اولویت بدین، پیام مهمی به بچه‌ها میده. این بهشون آموزش میده که هر شخصی لایق شادی است و شادی یکی از مهم ترین عوامل در تصمیم‌گیری برای مسیر زندگیمونه.
 9. در سراسر جهان پوشیدن لباس های سنتی اهداف بسیاری را به دنبال دارد. گاهی این لباس های سنتی یادآور مراسمات مذهبی و یا رویدادهای مهم است که در هر فرهنگ متفاوت می باشد. بعضی از آن ها رنگارنگ و زیبا ساخته شده و بعضی دیگر زشت و غیر عادی به نظر می رسند. این تنوع فرهنگی است که زیبایی هارا به وجود آورده است.برای اینکه حس تنوع این لباس ها ی سنتی و تشریفاتی را بهتر درک کنید ،در زیر تصاویری از سال ۱۹۱۳ تا به امروز را مشاهده خواهید کرد که مربوط به کشورهای مختلفی از سراسر جهان است. با دقت در این تصاویر میتوان مفاهیم زیادی از فرهنگ و نگاه مردم هر دوره به دست آورد که درخور توجه باشد. گرجستان مجارستان چین یاناماالبانیایالت وایومینگ امریکا گینه نومکزیکتایلند
 10. omid.nk

  اشاره قران به جنسیت ملکه زنبور عسل

  اگه قرار باشه هرکسی همین دیدو به همه چیز داشته باشه سنگ رو سنگ بند نمیشه اگه منم مثل بقیه رفتار کنم چه فرقی باهاشون دارم؟ لذا هر منبع و دستاوردی که غیر از شایعات خیلی سایتای الکی دارید و مستنده عنوان کنید تا سطح علمی بقیه بالا بره شاید کسی در اشتباهه
 11. omid.nk

  اشاره قران به جنسیت ملکه زنبور عسل

  سلام اطلاعاتتون واقعا جالبه اما چرا دعوا و توهین؟
 12. خوش اومدین آقاشون:gol2:

  1. omid.nk

   omid.nk

   مرسی یگانه خانوم لطف دارید.

 13. سلام خوش اومدی عزیز:gol:

  1. omid.nk

   omid.nk

   ممنونم بانو:wub:

درباره نودهشتیا

نودهشتیا اولین کتابخانه مجازی دانلود رمان میباشد که با هدف ترویج فرهنگ کتابخوانی و حمایت از نویسندگان فارسی زبان آغاز به کار کرده است و بیش از یک دهه است در راستای این اهداف در حال فعالیت و خدمت رسانی به هموطنان عزیز است.

امکانات اضافی

×