رفتن به مطلب
Added by Amir

Ghazal

همکار انجمن
 • تعداد ارسال ها

  2,728
 • تاریخ عضویت

 • آخرین بازدید

 • روز های برد

  7

آخرین بار برد Ghazal در 1 فروردین 1396

Ghazal یکی از رکورد داران بیشترین تعداد پسند مطالب است!

اعتبار در سایت

9,424 بار تشکر شده

درباره Ghazal

 • درجه
  مدیر بخش اخبار

مشخصات کاربر

 • علایق
  خدا
  مامانم
  بابام
  عشقم
  عسل مامان
  على
  پزشكى
  دوستام

آخرین بازدید کنندگان نمایه

5,664 بازدید کننده نمایه
 1. *لحظه تحویل سال *1397*

  ساعت 19 و 45 دقیقه و 28 ثانیه

   روز سه شنبه 29 اسفند 1396 هجری شمسی
   *سگ* *حيوان سال 1397*

  *رنگ سال  97( رنگ: فیروزه اى*)

  سگ سمبل صداقت و وفاداری و ثروت

  *سـال نــــو مــــــــباركــــــ*

  1. minoii

   minoii

   سال نوی شما هم مبارک غزل خانوم .

   با ارزوی بهترینها برای شما و خانوادتون

 2. انتقام و عشق | Ghazal

  چشمام بسته بود جايى رو نمى ديدم ولى تو يه اتاق بودم..شايدم يه انبار!هر چى بود خواستم بلند بشم نتونستم هم دستام و هم پاهام بسته بود خواستم داد بزنم ولى نتونستم دهنم باز بود اما صدايى از دهنم بيرون نميومد انگار لال شده بودم چندبار سعى كردم اما بيفايده بود بازم هيچى... -چى شده نمى تونى حرف بزنى؟ پشت بند اون صدا صداى خنده هاى كريهى اومد سرمو به طرفين تكون دادم و با تموم توانم گفتم:تو كى هستى؟ اما تنها صدايى كه از دهنم بيرون اومد.اَ..اَ...آ..بود مثل كَر و لالايى كه نمى تونن حرف بزنن فقط صداهاى نامهفومى از خودشون در ميارن..دوباره صداى خنده... ......................... چشمامو باز كردم تو اتاق خودم بودم هوا تاريك شده بود از جام بلند شدم مى تونستم تكون بخورم دستى به صورتم كشيدم خيس بود عرق كرده بودم رفتم حموم وانو پر كردم و دراز كشيدم توش چه خواب عجيبى بود..خواب كه نه بيشتر شبيهه كابوس بود تا خواب..بعد از حموم اومدم بيرون چراغو روشن كردم دنيل اومده بود خونه و خواب بود سمت كمد رفتم يه تى شرت و يه جين برداشتم و پوشيدم روى صندلى نشستم و مشغول ماليدن لوسيون شدم -اگه گذاشتى من بدبخت بخوابم؟ پشتم بهش بود برگشتم و گفتم:خوب بگير بخواب كى جلوتو گرفته؟عجبا... سرى تكون دادم و برگشتم و مشغول زدن مرطوب كننده شدم... -سارا...هى دختر.. بدون اينكه نگاش كنم گفتم:هى مال توئه نه من پوفى كرد و گفت:از دستت خسته شدم شونه اى بالا انداختم و گفتم:مجبورى تحمل كنى بهتره خودتو خسته نكنى عزيزم نفس عميقى كشيد و گفت:آخر هفته تولد يكى از دوستامه... بى تفاوت گفتم:به من چه اون وقت؟ نگاهى بهم انداخت و گفت:از اونجا كه مثلا زن دارم بايد زنمم همرام باشه كه زنم متاسفانه تويى به تكون دادن سرم اكتفا كردم بعد از خوردن قهوه ام رفتم تو اتاق..لباسامو با لباس خوابمو پوشيدم و خزيدم زير لحاف صبح با احساس خفگى از خواب بيدار شدم دنيل ديوونه منو از پشت بغل كرده بود و داشت خَر و پف مى كرد بيشعور خفه ام كردى نكبت دستاشواز دورم باز كردم و بلند شدم رفتم دستشويى بعد مسواك زدن و شستن دست و صورتم اومدم بيرون از تو كمد يه دست لباس بر داشتم و پوشيدم نشستم جلوى آينه موهامو بستم يه آرايش متناسب كردم بعدش رفتم پايين عمو و دايانا سر ميز بودن زن عمو هم كه طبق معمول رفته بود باشگاه دايانا ليوان چايى رو خورد بعد از خداحافظى از عمو سريع رفت بيرون بيشعور مثلا من هم زن داداشتم هم دختر عموت تازه چهار سالم ازت بزرگترم..دختره ى بى ادب هر چند محتاج احترامش نيستم ولى خوب..بقول صبا"بدبخت شوهرش"به من چه شونه اى بالا انداختم و نشستم پشت ميز لبخند مصنوعى زدم و كفتم:صبح بخير بابا جون لبخندى زد و گفت:ممنون دخترم چطورى خوبى؟ لبخندى زدم و به تكون دادن سرم اكتفا كردم از اين مردمتنفرم متنفر..چه طور ميشه آدم از تنها پناه بچگيش..عموش متنفر باشه؟نمى دونم ولى من متنفر بودم متنفر؟نه ازش بى زار بودم بى زار بودم و عروسش شدم عروس قاتل خانواده ام..
 3. خبرگزاری تسنیم: «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا روز چهارشنبه بار دیگر ادعاهای اثبات‌نشده علیه ایران را تکرار کرد و مدعی شد که این کشور عامل تمام مشکلات در خاورمیانه است. ترامپ در اظهاراتی که فاکس‌نیوز ویدئویی از آن منتشر کرده گفت: «ما با شریکان و متحدانمان برای سد کردن راه ایران به سوی سلاح‌های هسته‌ای و مقابله با حمایت این کشور از تروریسم در سراسر جهان همکاری می‌کنیم.» رئیس‌جمهور آمریکا در ادامه ادعاهای خود گفت: «در خاورمیانه، هر جا می‌رویم، ایران است، ایران و ایران؛ پشت هر مشکلی ایران وجود دارد. داریم به این مسئله به صورت خیلی جدی رسیدگی می‌کنیم.» ترامپ در انتقاد از توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 (برجام) هم گفت: «یکی از بدترین توافق‌هایی که دیدم، توافق هسته‌ای ایران بود. 150 میلیارد دلار به آنها دادیم، برای چه؟» ادعاهای رئیس‌جمهور آمریکا در حالی مطرح شده‌اند که دولت‌های عراق و سوریه همواره نقش ایران در مبارزه با تروریسم در منطقه را مورد تمجید قرار داده‌اند. دولت آمریکا، در مقابل، از شبه‌نظامیان وابسته به گروه‌های تروریستی در منطقه حمایت کرده است.
 4. روسیه به انگلیس هشدار داد

  خبرگزاری ایرنا: سخنگوی وزارت خارجه روسیه به مهلت 24 ساعته نخست وزیر انگلیس به روسیه اشاره و با بیان اینکه روسیه قدرت اتمی است، خاطرنشان کرد: هیچ کشوری نمی تواند با یک قدرت اتمی به زبان هشدار حرف بزند. ماریا زاخارووا روز سه شنبه در گفت وگو با شبکه تلویزیونی روسیه یک اظهار داشت: ترزا می نخست وزیر انگلیس شواهد واقعی برای محکوم کردن روسیه در پرونده مسمومیت سرگئی اسکریپال در دست ندارد. زاخارووا افزود: هیچ ساز و کار قانونی از طرف دولت انگلیس در پرونده مسمومیت اسکریپال بکار گرفته نشده است. وی همچنین خاطرنشان کرد که درخواست روسیه براساس قوانین بین المللی از انگلیس برای ارایه اطلاعات درباره مواد شیمیایی بکارگرفته شده در چارچوب پرونده مسمومیت اسکریپال، بی پاسخ مانده است. زاخارووا گفت: تمام این رویدادها را می توان نمایشی با اتهام های اثبات نشده توصیف کرد، برای آنها (مقام های انگلیسی) اقدام به ترساندن امری عادی است، اما نمی توانند روسیه را بترسانند. وی خاطرنشان کرد: این مساله را نمی توان حادثه خواند بلکه یک اقدام دسیسه جویانه بین المللی است. زاخارووا همچنین به پرونده های مرگ بوریس برزوفسکی و آلکساندر لیتویننکو در انگلیس اشاره کرد و افزود: چرا این پرونده ها تا این اندازه سری و محرمانه هستند. سخنگوی وزارت خارجه روسیه همچنین هشدار داد که در صورت توقف فعالیت شبکه راشاتودی در انگلیس، هیچ رسانه انگلیسی در روسیه اجازه فعالیت نخواهد داشت. سرگئی اسکریپال جاسوس پیشین روسیه که در بریتانیا زندگی می‌کند، هفته گذشته به همراه دخترش، بیهوش روی یک نیمکت در مرکز خریدی در شهر سالزبوری پیدا شد. براساس ادعای رسانه های انگلیسی، حال هر دو وخیم است و پلیسی که اولین بار آنها را پیدا کرد نیز در بیمارستان بستری است. اسکریپال 66 سال دارد و سال 2010 میلادی در یک تبادل جاسوسی میان آمریکا و روسیه به انگلیس پناهنده شد؛ در آن معاوضه، مسکو چهار جاسوس خود را با 10 جاسوس آمریکا مبادله کرد. اسکریپال پیشتر مامور اطلاعاتی روسیه بود که به دلیل جاسوسی برای دولت انگلیس در سال 2006 میلادی به 13 سال حبس در مسکو محکوم شد. او متهم بود که هویت جاسوسان روسی در اروپا را به سازمان جاسوسی ‌ام.ای.6 می دهد.
 5. خبرگزاری ایسنا: در پی عزل وزیر امور خارجه آمریکا، نیویورک پست با چاپ تیتری جنجالی تصمیم اخیر ترامپ در عزل رکس تیلرسون را به تمسخر گرفت. این نشریه با اشاره به تیتری قدیمی که تصویری از این میلیاردر آمریکایی به همراه دارد، اقدام جنجالی رئیس‌جمهوری آمریکا را به چالش‌ کشید. در صفحه نخست نشریه نیویورک پست که امروز چهارشنبه منتشر شد، تیتر "بدترین رکسی که او داشته است" به چشم می‌خورد. این تیتر که در آن "رکس" با "***" هم‌قافیه شده است، به تیتری دیگری در صفحه نخست همین نشریه در ۱۹۹۰ اشاره دارد که به نقل از "مارلا مارپلز"، همسر سابق ترامپ در رابطه با او نوشته شده بود: "بهترین ***** بود که داشته‌ام." دو طرف در سال ۱۹۹۳ ازدواج کرده و در ۱۹۹۹ طلاق گرفتند. تیتر جنجالی امروز نیویورک پست به سرعت در رسانه‌های اجتماعی جلب توجه کرد. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا صبح سه‌شنبه در توئیتی اعلام کرد مایک پامپئو، مدیر سیا، وزیر امور خارجه جدید آمریکا خواهد شد. گمانه‌زنی درباره اینکه رکس تیلرسون از سمت وزیر امور خارجه آمریکا برداشته می‌شود، ماه‌ها بود منتشر می‌شد. ترامپ و تیلرسون علنا روی مسائلی نظیر کره‌شمالی و اخیرا هم درباره مسمومیت جاسوس سابق روسیه در بریتانیا اختلاف‌نظر داشتند. تیلرسون گفته است وظیفه دیپلماتیک او شامگاه ۳۱ مارس به پایان می‌رسد و تا آن زمان تیلرسون مسوولیت‌هایش را به جان سالیوان، معاون وزیر امور خارجه آمریکا واگذار می‌کند.
 6. خبرگزاری ایسنا: جینا هاسپل، یکی از افسران برجسته اطلاعاتی سیا که دونالد ترامپ او را به عنوان جانشین مایک پامپئو نامزد ریاست جدید این سازمان جاسوسی کرده، در صورت تصویب کنگره، نخستین زن در تاریخ آمریکا خواهد بود که به این مقام می‌رسد. جینا هاسپل یکی از باسابقه‌ترین افسران سیا است که ۳۰ سال سابقه کار اطلاعاتی دارد. با وجود این، رسانه‌های آمریکا از او به عنوان چهره مناقشه‌برانگیزی یاد می‌کنند چراکه گفته شده او از حامیان شکنجه در بازجویی‌های سیا است و همچنین این سازمان تحت نظر او یک زندان مخفی در تایلند دایر کرده بود. این گزارش‌ها مربوط به سال ۲۰۰۲ (یک سال پس از حملات ۱۱ سپتامبر) است که طی آن ادعا شده بود سیا با دایر کردن یک زندان مخفی در تایلند، بازداشت شدگان و مظنونان عضویت در گروه القاعده را شکنجه می‌کرد. بنابر این گزارش‌ها، ماموران سیا در این زندان‌های مخفی که به "مراکز سیاه" شهرت یافته بودند از "روش‌های پیشرفته بازجویی" استفاده می‌کردند؛ روش‌هایی چون ایجاد غرق مصنوعی با ریختن آب به روی صورت زندانی. این "مراکز سیاه" با به قدرت رسیدن باراک اوباما، رئیس جمهوری سابق آمریکا و مخالفت او با شکنجه تعطیل شد هر چند دونالد ترامپ، رئیس جمهوری کنونی پس از راه یافتن به کاخ‌ سفید نسبت به استفاده از روش‌های سخت‌گیرانه با هدف پیشگیری از حملات تروریستی در خاک آمریکا ابراز تمایل کرده است. به گزارش بی‌بی‌سی، به همین علت نامزدی جینا هاسپل به عنوان گزینه جدید ریاست سازمان سیا با واکنش وکلای حقوق بشری چون کریستوفر اندرز، معاون دفتر واشنگتن اتحادیه دفاع از حقوق مدنی آمریکا (که یک نهاد غیردولتی است) روبه‌رو شده که به نیویورک تایمز گفته این انتخاب "بسیار نگران‌کننده" است. بر اساس گزارش‌های رسانه‌های آمریکایی، جینا هاسپل به عنوان یک افسر مخفی در سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا در سال ۲۰۰۲، روی پرونده شکنجه دو مظنون تروریستی کار کرد. او بعدا در عملیات امحای نوارهای ویدیویی که از این جلسات بازجویی خشن و وحشیانه آنها در یک زندان مخفی در تایلند ثبت و ضبط شده بود، شرکت کرده بود. بنابر گزارش روزنامه نیویورک تایمز، خانم جینا هاسپل افسری بوده که در آن هنگام دستور امحای نوارهای ضبط شده این بازجویی‌ها در بازداشتگاه مخفی سیا در تایلند را صادر کرده بوده است. از همین رو، روز سه‌شنبه پس از آنکه دونالد ترامپ، وزیر خارجه خود رکس تیلرسون را از کار برکنار کرد و مایک پامپئو، رئیس سازمان سیا را به عنوان جایگزین او معرفی کرد، بسیاری از نمایندگان کنگره آمریکا با شنیدن نام جینا هاسپل، شگفت‌زده شدند. خود او اما با صدور اطلاعیه‌ای گفت: "من از رئیس‌جمهوری ترامپ به علت چنین فرصتی سپاسگزارم و از اینکه او به من اعتماد کرده و مرا به عنوان رئیس آتی سازمان اطلاعات مرکزی معرفی کرده قدردانم. اگر صلاحیتم تایید شود، تمام تلاش خودم را به کار خواهم گرفت تا انتظارات اطلاعاتی رئیس جمهوری را تامین کنم." همزمان، تارا مک‌کلوی، گزارشگر می‌گوید خانم هاسپل به عنوان یک افسر اطلاعاتی به دیدگاه‌های سختگیرانه شهرت دارد؛ او مسؤول اداره "مرکز سیاه سیا" در تایلند بود، جایی که زندانیان با روش خفگی مصنوعی شکنجه می‌شدند و حالا دوباره برای رئیس جمهوری کار خواهد کرد که نسبت به آن گزارش‌ها دیدگاهی متفاوت دارد. ترامپ در گذشته از تمایلش برای به کارگیری دوباره از شکنجه‎هایی چون ایجاد غرق مصنوعی سخن گفته بود که با مخالفت جیمز ماتیس، وزیر دفاع روبه‌رو شده بود. بازداشتگاه مخفی سیا در تایلند مسؤول بازجویی از دو مظنون القاعده به نام‌های ابوزبیده و عبدالرحیم النشیری بود. اسناد طبقه‌بندی سیا نشان می‌دهند که در جریان بازجویی از آقای الزبیده، بارها سر او به دیوار کوبانده شده بود و در طول یک ماه ۸۳ بار در شرایط غرق مصنوعی قرار داده شده بود. بازجویان همچنین او را به اجبار بیدار نگه داشته و از روش‌های سختگیرانه دیگری علیه او استفاده کرده اما در نهایت به این نتیجه رسیده بودند که الزبیده "اطلاعات خاصی" برای فاش کردن ندارد. در همین حال، سوابق اداری او در سازمان سیا بیانگر آن است که خانم هاسپل از تجربه گسترده‌ای در زمینه جاسوسی بین‌المللی برخوردار است و بارها مدیریت پروژه‌های مختلف برون‌مرزی را برعهده داشته است. او همچنین در دفتر مرکزی سازمان سیا در واشنگتن به عنوان معاون رئیس، بر اداره امور مخفی ملی مدیریت داشته است. جینا هاسپل همچنین از جورج اچ‌دبلیو بوش، رئیس‌جمهوری اسبق آمریکا مدال افتخار به علت فعالیت‌هایش در امور ضدتروریسم دریافت کرده است. این مدال بالاترین جایزه است که کاخ‌سفید به کارمندان دولت به علت خدمات‌شان اهدا می‌کند.
 7. روزنامه شرق: متولد ۱۳۱۵ در قزوین است. جامعه‌شناس و تاریخ‌نگار ایرانی و استاد پژوهشکده تاریخ پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی؛ چندین بار گفت‌وگویم با او به تعویق افتاد تا اینکه سرانجام توانستم یک روز ظهر در پاییزِ گرمِ تهران با او ملاقات کنم. از دغدغه‌های ٨٠سالگی‌اش گفت و اتفاقات پیش از انقلاب و بعد از انقلاب را با او مختصرا مرور کردیم. او بیش از اینکه یک فعال سیاسی باشد، یک آکادمیسین است. در سال‌های ۱۳۳۳–۱۳۳۷ دوره کارشناسی فلسفه و علوم تربیتی و کارشناسی‌ارشد علوم اجتماعی را در دانشگاه تهران گذراند و دوره دکترای تاریخ و دکترای جامعه‌شناسی را به‌ترتیب در سال‌های ۱۳۵۱ و ۱۳۵۶ در دانشگاه پاریس به پایان برد. آنچه می‌خوانید، گفت‌وگو با ناصر تکمیل‌همایون از روزهای رفته و حالِ امروزش است. آقای دکتر تکمیل‌همایون! شما سال ١٣٢٢ به مدرسه «بدر» که آن زمان جزء مدارس مدرن به‌حساب می‌آمد، رفتید و مشغول تحصیل شدید، قبل از آن نیز به مکتب‌خانه‌ می‌رفتید؛ این ذهنیت وجود داشت که در آن زمان چون مدارس مدرن به علوم غیردینی بیشتر می‌پردازند، بچه‌ها نیز گرایش‌های غیردینی پیدا می‌کنند؛ خانواده شما مذهبی بودند؟ قزوین و مذهب گره‌خورده به یکدیگرند. البته این سؤال شما درباره من چندان صادق نیست. من در پنج، شش‌سالگی به مکتب‌خانه می‌رفتم و بعد از اینکه مقداری آموزش‌های اولیه به ما داده می‌شد و مدرسه‌های مدرن می‌توانستند ما را نام‌نویسی کنند، ما را می‌بردند و ثبت‌ناممان می‌کردند. فقط حُسنش برای من این بود که بچه‌هایی که تازه آمده بودند ، مثلا «بابا آب داد» و این چیزها را می‌خواندند و تازه یاد می‌گرفتند، من به دلیل اینکه الفبا را در مکتب‌خانه یاد گرفته بودم مقداری از آنها جلوتر بودم. آن جنبه‌های غیردینی که شما فکر می‌کنید به آن شدت نبود. ماجرای آذربایجان و فرقه دموکرات تا چه اندازه در شکل‌گیری تفکرات و هیجانات در شما تأثیر گذاشت؟ در همان سال‌ها من کلاس دوم، سوم ابتدایی بودم که مسئله آذربایجان اتفاق افتاده بود و این مسئله برای قزوین بسیار مهم بود. در آنجا یک جریان حزب توده و وابستگان آن بودند و یکی هم فرقه دموکرات که می‌گفتند آذربایجان آزاد شد و... در همان زمان یکی از معلم‌هایمان در قالب سرود به ما شعرهایی یاد می‌داد و می‌گفت «ای خطه آذر آبادگان» یعنی آذربایجان برای ایران است ولی طرفداران حزب توده می‌گفتند: «کشور آذر بادگان». ما کشور را می‌فهمیدیم اما خطه را نه. بعدها کم‌کم به ما حالی می‌کردند که توده‌ای‌ها می‌خواهند آذربایجان از ایران جدا شود. یعنی بخشی از ایران را بگیرند. ازآنجایی‌که پدربزرگ من مشروطه‌خواه بود و دایی‌ام نیز در این ماجراها شرکت داشت، حساسیت‌ داشتیم و دل‌مان نمی‌خواست که چنین اتفاقی بیفتد. این برای دورانی بود که درک ما از مسائل کودکانه بود و بعد به‌مرور زمان که سنم بالاتر رفت و ماجرای آذربایجان و نقش استالین و جنگ جهانی دوم و اثرات آن دستم آمد، فهمیدم که چه احساس زیبایی آن‌موقع درست [به‌درستی] پیدا کرده بودم. شما گفتید که خانواده‌تان مشروطه‌خواه بودند. در آن زمان عضو جریانی به‌صورت رسمی بودند؟ نه! آن‌موقع جزء طرفداران آقا سیدجمال مجتهد قزوینی بودند که ایشان در وهله اول مشروطه‌خواه بودند و با بازاریانی بودند که طرفدار مشروطه بودند. اما پس از مدتی تغییر موضع داد و رفت سمت شیخ فضل‌الله، پدربزرگ من دیگر این قضایا را رها کرد و از ایران رفت به سمت دمشق و عتبات و همان‌جا هم درگذشت. ولی هسته‌های مشروطه‌طلبی و قانون‌خواهی در خانواده ما پراکنده ‌شده بود. چه سالی به تهران آمدید؟ من کلاس پنجم دبستان وارد تهران شدم، می‌شود حدودا ١٣٢٦، ۱۳٢٧. هم‌دوره‌ای‌هایتان را به خاطر دارید؟ در دوره دبستان که کسی یادم نمی‌آید، اما در دبیرستان آقای دکتر ابوالقاسمی زبان‌شناس، آقای محمود کیانوش شاعر، چند نفر از خانواده عمویی بودند که چپ بودند، از جریانات ملی آقای خسرو سیف بود، آقای کشانی که توده‌ای بود، آقای پرویز دوایی بود، پسرخاله‌اش بهرام ری‌پور نیز بود که وقتی برای حزب ملت ایران مقاله می‌نوشتند، دوایی امضا می‌کرد «پرتو» و ری‌پور به اسم «شراره» امضا می‌کرد. کدام دبیرستان بودید؟ من اول، دبیرستان «علامه» بودم که چون در جنوب تهران در محلِ خیلی پرتی بود، معروف بود به «علامه گدا»؛ یعنی تمام شاگردان آنجا از طبقه پایین جامعه بودند. خانواده متمولی نبودید؟ نه اصلا! ما از تهیدستان جامعه بودیم. شما در همان دوران دبیرستان به حزب «ملت ایران» ایران پیوستید. از چه طریق با حزب آشنا شدید؟ من کلاس هشتم بودم. دور اول زمامداری دکتر مصدق بود و من هم شدیدا مصدقی بودم. از طرفی چون جنبه‌های دینی نیز در من وجود داشت، آیت‌الله کاشانی هم برای من مهم بود. بنابراین حزب ملت ایران از دو جنبه ملی و مذهبی برای من اهمیت داشت و به‌این‌ترتیب من وارد حزب شدم. کلاس دهم نیز بودم که به زندان افتادم. ماجرای زندان رفتنتان در ١٦‌سالگی چه بود؟ وقتی شیلات ملی شد، ما همه جوان بودیم و رهبرانمان مانند آقای داریوش فروهر و دیگران نیز جوان بودند. می‌گفتیم چرا وقتی نفت ملی می‌شود، ما باید شادمان و خوشحال باشیم و تظاهرات بکنیم و... اما سر ماجرای شیلات باید سکوت کنیم؟ این شد که ما تظاهرات کردیم و همان‌موقع هم ما را گرفتند و انداختند زندان. چند وقت زندان بودید؟ ١٦ روز. در همان ١٦سالگی یک قصیده هم گفته بودم که این‌گونه شروع می‌شد: «١٦روزی به زندان بلا بودم، مکان...» شما آقای داریوش فروهر را دیده بودید؟ بله. آقای فروهر بسیار انسان پاک‌دامن، بااخلاق و برای ما جوانی کاریزماتیک و وطن‌دوست بود و بسیار مصدقی که این مورد برای ما خیلی مهم بود. شما بعد از کودتای ٢٨ مرداد از حزب جدا شدید؟ نه به آن معنا جدا نشدم اما به علت اینکه دانشجو شدم و مشغول درس بودم و دانشگاه می‌رفتم در خط دیگری قرار گرفتم اما ارتباطاتم را حفظ کردم تا زمانی که جبهه ملی دوم شروع شد، دوباره با آقای فروهر تماس گرفتیم و فعالیت‌هایی را شروع کردیم تا اینکه من بعد از دوره فوق‌لیسانس از ایران رفتم و در خارج جبهه ملی سوم را تشکیل دادیم. شما سال ١٣٣٣ وارد دانشگاه شدید. از دانشگاه پس از کودتا بگویید. دانشگاه مقداری در خفقان بود و حالت سابق را نداشت. ما نیز بیشتر دنبال درس بودیم و استاد ما آقای دکتر صدیقی بود. می‌خواستیم از محضر ایشان استفاده کنیم و به‌نوعی خودسازی کنیم. تا اینکه دانشجویان برای مراسم ١٦ آذر تظاهرات کردند و من دوباره کشیده شدم به آن سمت. آن روز با پروانه فروهر رفتم که او و آقای بنی‌صدر سخنرانی داشتند. از آنجا به بعد دیگر کم‌کم وارد جبهه ملی شدیم با تمایلات حزب ملت ایران. از چه زمانی وارد جبهه ملی دوم شدید؟ هم‌زمان با تشکیل جبهه ملی دوم. بعد از کودتا ما مقداری تمایلات نهضت مقاومت ملی داشتیم و بعد همان جریان تبدیل شد به جبهه ملی دوم. البته ما می‌گفتیم جبهه ملی و بعدها برای اینکه با جبهه ملی اول و اصلی اشتباه نشود، می‌گفتیم جبهه ملی دوم. شما در دانشگاه فعالیت سیاسی می‌کردید؟ در این مورد من با نظر دکتر صدیقی موافق بودم؛ یعنی در دانشگاه بیشتر برویم سراغ مسائل علمی و بیرون از دانشگاه نیز فعالیت‌های سیاسی. من همان دورانی که دستیار (assistant) جامعه‌شناسی در دانشسرای عالی شدم، هیچ‌وقت سر کلاس هیچ دانشجویی را به سیاست دعوت نمی‌کردم. فقط کار علمی‌ام را می‌کردم اما اگر از دانشگاه می‌رفتیم بیرون و کسی می‌آمد نزد من، می‌گفتم که طرفدار جبهه ملی هستم. از آشنایی‌تان با احسان نراقی بگویید. تزم [لیسانس] را با دکتر صدیقی، استاد جامعه‌شناسی و به زبانی بنیان‌گذار جامعه‌شناسی در ایران نوشتم. بعد از نوشتن تز، صدیقی با لحن رسمی خاص خودش به من گفت که نمره شما را دادم، فردا ساعت چهار بعدازظهر بیایید در مؤسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی بگیرید. وقتی می‌گفت ساعت فلان، باید ساعت فلان می‌رسیدیم. من روز بعد ساعت چهار به مؤسسه رفتم اما دیدم که سیدحسین، مستخدم اتاقشان می‌گوید آقا با شورای مؤسسه جلسه دارد. من به‌ صرافت افتادم که اگر بروم در بزنم و وارد شوم، دکتر صدیقی می‌گوید «آقاجانم شما لیسانسیه هستید، متوجه نمی‌شوید که ما جلسه داریم!» و اگر نروم، می‌گوید «مگر من خود نمی‌دانستم جلسه دارم». خلاصه در وضعیت سختی قرارگرفته بودم، چون صدیقی خیلی مقرراتی بود. دیدم سیدحسین دارد یک سینی چای می‌برد. گفتم سید صبر کن. من روی یک کاغذ کوچک برای دکتر صدیقی نوشتم «استاد محترم، جناب آقای دکتر صدیقی، بعد از سلام، حسب‌الامر شرفیاب شدم و چون جلسه داشتید، من بیرون منتظر خواهم بود. ارادتمند». این را برد و به دکتر صدیقی داد. سیدحسین آمد گفت آقا می‌گویند بیا تو. گفتم وای بر احوال ما. آقا احضار فرمودند. رفتم دیدم استادها در جلسه نشسته‌اند. دکتر صدیقی گفت بیایید اینجا بنشینید روی این صندلی. گفت «رساله شما را دو بار خواندم. ادبیت و عربیت رساله شما و دقت شما از برخی استادان ما هم قوی‌تر است. نمره شما را هم به دانشگاه دادم». همین‌که می‌خواستم بیرون بروم، یکی از استادان بلند شد و گفت آقای تکمیل‌همایون، می‌توانم خواهش کنم که بمانید، با شما کار دارم. این آقا دکتر احسان نراقی بود. وقتی‌که آقای دکتر نراقی جلسه‌شان تمام شد، آمد به من گفت من می‌خواهم شما در بخش جامعه‌شناسی دانشسرای عالی با ما کار کنید. من گفتم اتفاقا در دانشسرای عالی کتابدارم. دکتر نراقی گفت که من نامه می‌نویسم که از کتابخانه به بخش جامعه‌شناسی دانشسرای عالی منتقل شوید تا بیایید با ما کار کنید، من هم از خدا می‌خواستم. بعد هم من همکاری‌ام را با ایشان شروع کردم و بعدش هم که سال‌های سال در پاریس و جاهای دیگر نیز با ایشان همکاری‌های علمی می‌کردم و حتی در زندان نیز با او بودم. سال ١٣٥٥ برای دیدن مادرتان به ایران برمی‌گردید اما دراین‌بین با مهندس بازرگان، آقای فروهر، آقای دکتر سحابی و دیگران دیدار کردید؛ محوریت دیدارها در باب چه موضوعی بود؟ بله، صحبت‌هایی که مطرح می‌شد، این بود که در این زمان چه باید کرد؟ به‌هرحال ما طرفدار انقلاب بودیم اما یک عده در جبهه ملی بودند که هنوز متعادل بودند و دربند قانون مشروطیت و... اما ما می‌گفتیم که آن دوران تمام شد، باید به سمت انقلاب رفت و اگر هم در مقابل انقلاب بایستیم، انقلاب ما را نابود می‌کند. زمانی که در خارج کشور بودید، فعالیت‌ سیاسی به‌ صورت رسمی داشتید؟ بله، من جبهه ملی سوم بودم. در خارج از کشور ما نشریه‌ای داشتیم به نام خبرنامه جبهه ملی که تمام اخبار سیاسی روز را منعکس می‌کردیم و مقالات سیاسی در آن می‌نوشتیم. بیشترین فعالیت را در این زمینه آقای بنی‌صدر انجام می‌داد. من هم البته در این نشریه مقاله داشتم و کارهای دیگری هم می‌کردیم. مثلا از ایران برای ما کتاب می‌آمد و زیر بعضی از حروف نقطه گذاشته می‌شد و ما مجبور بودیم آنها را به‌اصطلاح رمزگشایی کنیم و این نقطه‌ها را به هم وصل می‌کردیم تا بدانیم چه باید بکنیم. من مسافرت نیز می‌رفتم به آمریکا و در آنجا چند سخنرانی ‌کردم. از ایران نیز گاهی اوقات کسانی می‌آمدند؛ مثلا عبدالرحمن برومند و بختیار می‌آمدند. ما با بختیار آن زمان هم مخالف بودیم. مگر نظر بختیار چه بود؟ او می‌گفت که آیت‌الله خمینی (ره) را رها کنید، علیه آمریکا نیز شعار ندهید، ما در آمریکا گروه‌هایی داریم که طرفدار ایران‌ هستند و شما آنها را می‌رنجانید. بالاخره ما آن زمان جوان بودیم و در جواب می‌گفتیم که امپریالیست خوب و بد ندارد، همه‌شان یکی هستند. ما نمی‌توانیم آمریکا را فراموش کنیم که آن کودتای وحشتناک را برای ما رقم زد. در ضمن آیت‌الله خمینی(ره) حرف‌هایی می‌زند که مورد قبول ماست. حرف‌هایی راجع ‌به استقلال ایران و آزادی و دموکراسی و عدالت و صحبت‌هایی که ایشان تابه‌حال کرده‌اند، صحبت‌های خوبی است و از طرفی مردم نیز به ایشان اقبال خوبی دارند. ما هم کم‌وبیش باید سعی کنیم در خط مردم باشیم. شما سال ١٣٦٠ به زندان رفتید. به چه جرمی؟ به جرم اختفا و فراری‌دادن بنی‌صدر. شما بنی‌صدر را فراری دادید؟ نه! من بنی‌صدر را به مجاهدین تحویل دادم و او یکی، دو هفته با مجاهدین بود و بعد آنها او را از ایران خارج کردند. خانه بنی‌صدر مگر در محاصره نبود؟ بله! ولی قبل از ‌اینها ما اول بنی‌صدر را از خانه‌اش فراری دادیم و بعد او را بردیم سه خانه دیگر. خانه سوم که ما رفتیم، خانواده بنی‌صدر با من تماس گرفتند که شما آدم خوبی هستید و... ولی گروه و دسته نیرومندی ندارید؛ اما مجاهدین می‌گویند ما همه کار می‌توانیم بکنیم. این‌قدر گفتند که من گفتم بیایند و با هم صحبت کنیم. با هم قرار گذاشتیم و یکی‌ از آنها آمد که اسمش حسین نواب‌صفوی بود که بعدا اعدام شد. با او صحبت‌ کردیم و بعد هم بنی‌صدر گفت بیایند با من صحبت کنند. اما آن زمان همان خانه سومی که بودیم، دیگر لو رفته بود و اگر ما با مجاهدین کنار نمی‌آمدیم، ممکن بود آنها ما را لو بدهند. سه، چهار روزی صحبت کردیم و من مدام به بنی‌صدر اشاره می‌کردم که بگوید نمی‌آیم؛ چراکه ما منتظر بودیم آقای فروهر را پیدا کنیم، بنی‌صدر را ببریم پیش آقای پسندیده و از پیش ایشان برویم خدمت امام خمینی (ره) و قضیه را به ‌صورت مسالمت‌آمیز تمام کنیم؛ اما متأسفانه آقای فروهر را پیدا نمی‌کردیم. بالاخره یک روز آمدند و ماشین آوردند که برویم. یک ماشینِ قراضه‌ زرد تاکسی، یک خانم چادری جلو نشسته بود و یک بچه‌ هم بغلش بود که او هم صد‌درصد مجاهد بود. او عینک زده بود؛ اما چشم او را از پشت عینک بسته بودند. صندلی عقب هم عباس داوری، نماینده مجاهدین، نشسته بود. بنی‌صدر هم عقب سوار شد. بچه را هم دادند به بنی‌صدر. به ‌این صورت رفتند. وقتی آن ماشین حرکت کرد، یک ماشین آخرین سیستم، جلو و ماشین دیگری در عقب، تاکسی را همراهی می‌کردند. سر این ماجرا به شما حکم اعدام دادند؟ نه‌فقط به خاطر این موضوع. بابت چیزهای دیگر هم بود. آن زمان حکم‌های بالای ١٥ سال را باید آقای منتظری ملاحظه می‌کرد و نظر می‌داد. حکم من رفت قم و تخفیف خورد، شد حبس ابد. دو سالی که زندان بودم، یک عفو دیگر خوردم و شد ١٠ سال. باز یک قانون تصویب کردند که کسانی که در زندان باشند و یک‌سوم زندان‌شان را سپری کرده باشند و ثابت شده باشد که اهل اسلحه نبودند، بقیه زندان‌شان را می‌توانند به ‌صورت تعلیقی در بیرون از زندان بگذرانند و به‌این‌ترتیب حکم من ١٠ سال هم تعلیق خورد. سال ١٣٦٥ نیز بیرون آمدم و آقای بروجردی من را به پژوهشگاه علوم انسانی آوردند و بعد از چند سال من به استخدام پژوهشگاه درآمدم. در ٨١‌سالگی دغدغه ناصر تکمیل‌همایون چیست؟ وحشت من از این است که توطئه‌های بزرگی پدید ‌آید که وحدت و یگانگی ایران به‌‌هم بخورد؛ چراکه من شدیدا به استقلال ایران اعتقاد دارم؛ یعنی بدون نفوذ هیچ قدرت خارجی. چه روس باشد و چه آمریکایی. ایران باید مستقل باشد و خودِ مردم ایران تصمیم بگیرند. البته لازمه این استقلال دموکراسی است. از لحاظ علمی نیز متأسفانه می‌بینم که علم به‌ویژه علوم انسانی به‌ صورت ابزار درآمده است که این باز به دموکراسی برمی‌گردد؛ مثلا تاریخ مملکت‌مان را سانسور می‌کنیم، همه حرف‌ها گفته نمی‌شود. البته هرچه بکنند، تاریخ واقعی سرانجام مشهود می‌شود؛ ولی این باعث می‌شود که یکی، دو نسل گمراه ‌شوند. می‌خواهم که تاریخ ایران در ابهام نماند و کشور در همه احوال استقلال خود را از دست ندهد. برای من به‌عنوان یک مبارز پیر و شاید با اندک تجربه، ایران و پایندگی آن آرزوی همیشگی است و به زبان لسان‌الغیب: «من و دل‌ گر فدا شدیم چه باک/ غرض اندر میان سلامت اوست».
 8. باشگاه خبرنگاران جوان: عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: این شایسته نظام ما نیست که امروزه بشنویم بیش از ده میلیون نفر در کشور ما زیر خط فقر زندگی می‌کنند. حجت الاسلام و المسلمين كلانتری نماينده مردم فارس در مجلس خبرگان رهبری در چهارمین اجلاسیه دوره پنجم مجلس خبرگان رهبری اظهار کرد: هیچکس منکر خدمات بی بدیل انقلاب اسلامی به فقیران و اقشار محروم نیست. این انقلاب، توده‌های مردم را از حاشیه به متن آورد و به آنان هویت و حیاتی مجدد داد و آنان را در بهره گیری از نعمت‌های مادی و معنوی، سهیم اغنیا و مرفهان ساخت. به نحوی که پس از انقلاب، روستا‌ها و شهر‌های کوچک ما از امکانات شهرهای بزرگ برخوردار شدند. وی ادامه داد: با کمال تأسف واقعیاتی چند از جمله خشکسالی‌های پی در پی و عدم توزیع عادلانه ثروت‌ها و چپاول دسترنج‌های روستاییان توسط واسطه ها، موجب افزایش محرومیت‌ها و فقر بخش‌های عظیمی از جامعه به خصوص روستاییان و مهاجرت ناخواسته آنان به شهر‌ها و در نتیجه افزایش بی رویه جمعیت شهری و پیدایش مشکلات متعددی مانند حاشیه نشینی شده است و متأسفانه مشکلات و گرفتاری‌های این قشر آن طور که شایسته نظام جمهوری اسلامی است مورد توجه مسئولان و مدیران قرار نمی‌گیرد و این در حالی است که هم امام راحل اعلی الله مقامه و هم رهبر معظم انقلاب همواره بر اولویت دادن به مشکلات این قشر تاکید ورزیده اند. حجت الاسلام کلانتری گفت: امام عظیم الشأن فرمودند «خدا نیاورد آن روزی که سیاست ما و سیاست مسئولین کشور ما، پشت کردن به دفاع از محرومین و رو آوردن به حمایت از سرمایه دار‌ها گردد و اغنیاء و ثروتمندان از اعتبار و عنایت بیشتری برخوردار شوند. معاذالله که این با سیره و روش انبیاء و امیر المومنین و ائمه معصومین علیهم السلام سازگار نیست، دامن حرمت و پاکت روحانیت از آن منزه است». وی افزود: با این همه تاکیدات امام راحل و رهبر معظم انقلاب در مورد رسیدگی به وضعیت محرومان، این شایسته نظام ما نیست که امروزه بشنویم بیش از ده میلیون نفر در کشور ما زیر خط فقر زندگی می‌کنند یا اینکه اعلام شود جمعیت حاشیه نشین ما ۱۱ میلیون نفر است. یا اینکه گفته شود ۸۰% حقوق بگیران زیر خط فقر هستند. عضو مجلس خبرگان رهبری بیان کرد: البته همه این درد‌ها و مشکلات قابل حل است، مشروط به آن که برخی از مسئولین و مدیران پرحرف و کم کار، به خود آیند و فرامین حکیمانه و دلسوزانه رهبر معظم انقلاب را به کار بندند و با نظریه پردازی‌های غیر محققانه و مسائل حاشیه‌ای و اختلاف بر انگیز، وقت مردم را نگیرند و آب در آسیاب دشمن نریزند و ناکارآمدی و کارنابلدی خود را نپوشانند و بجای آنکه پاسخگو باشند در نقش اپوزوسیون بازی نکنند. وی تاکید کرد: با کمال تاسف و درد، در این مسأله هم شاهدیم برخی از مسئولان به جای آنکه مشکلات این عرصه را حل کنند، سیاسی کار می‌کنند و ناجوانمردانه به گونه‌ای سخن می‌گویند که گویی یک طیف، دشمن قسم خورده فضای مجازی و طیف دیگر طرفدار پر و پا قرص آن است و گویی این جمع، خواستار ارتباط و تعامل با جهان و آن جمع، مخالف با آن است. عضو مجلس خبرگان رهبری اظهار کرد: امروز در کشور ما هیچ طیف و هیچ جریانی با اصل فضای مجازی و با فرصت‌ها و با خدمات فراوان آن مخالف نیست و هیچ حزب و گروهی، خواهان تعطیلی آن و قطع رابطه اطلاعاتی با جهان نیست زیرا این کار نه شدنی است نه معقول. وی افزود: امروز اجماع همه دلسوزان جامعه و خواسته به حق همه یاوران حقیقی انقلاب، نه تعطیلی فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی بلکه مدیریت، ساماندهی و بومی سازی آنهاست و کسانی که با این حقیقت روشن مخالفت میکنند و یا با کارشکنی، مانع از اجرای آن میشوند غافلانی هستند منفعل و مقصر. کشور‌هایی مانند سوئد، کانادا، هند، کره جنوبی و مالزی که خود را نماد‌های مردم سالاری و آزادی بیان می‌دانند، گسترده‌ترین میزان فیلترینگ اینترنت را اعمال می‌کنند. حجت الاسلام کلانتری گفت: در اتحادیه اروپا، فرانسه شدیدترین نظارت‌های حکومتی فضای سایبری را دارد. طبق قانون مصوب سال ۲۰۰۹ این کشور، کاربران ناقض قوانین شبکه، از دسترسی به آن محروم می‌شوند. بزرگترین مرکز کنترل اینترنت در جهان یابه اختصار جی سی اچ کیو (GCHQ) در انگلیس قرار دارد. عضو مجلس خبرگان رهبری خاطر نشان کرد: همه می‌دانند مهمترین و اصلی‌ترین رسالت انقلاب اسلامی، تربیت نسل موجود و نسل‌های آینده بر اساس ارزش‌ها و تعالیم نورانی اسلام است. در جمهوری اسلامی ایران بعد از گذشت ۴۰ سال از عمر پر برکت انقلاب، سند تربیت با پشتوانه سال‌ها کار کارشناسی و بر مبنای اسلام، تنظیم گردید. اکنون این سوال مهم مطرح است که چرا وقتی هیئت دولت در شهریور ۱۳۹۵ اجرای سند ۲۰۳۰ را تصویب میکند در کمتر از ۴ ماه دستورالعمل اجرایی آن تهیه و در دی ماه ۱۳۹۵ رونمایی می‌شود، اما سند تحول بنیادین که در آذر ماه سال ۱۳۹۰ تصویب و ابلاغ شده تاکنون اثری از اجرای آن مشاهده نمی‌شود. آیا وقت آن نرسیده که نهاد‌های مسئول به خصوص شورای انقلاب فرهنگی در این مورد به وظیفه قانونی خود عمل کنند؟
 9. خبرگزاری مهر: آیت الله العظمی جعفر سبحانی صبح چهارشنبه در درس خارج فقه خود که در مسجد اعظم قم برگزار شد، اظهار داشت: اخیراً مسئله‌ای به نام حجاب اجباری مطرح شده و بنده نیز دیشب مقاله‌ای را از یکی از حوزویان در این زمینه خواندم؛ نویسنده این مقاله که در قم هم منتشر شده گفته است که در اسلام، حجاب اجباری نداریم اگرچه ترک حجاب، حرام است. وی افزود: من خدمت این نویسنده می‌گویم حجاب اجباری دو معنا دارد؛ یکی معنای باطل و دیگری صحیح؛ اگر زنی بی‌حجاب در خارج از منزل، دیده شد پلیس باید با او برخورد کند و چادری بر سر او بیندازد. این استاد سطوح عالی حوزه ادامه داد: حجاب واجب و ترک آن معصیت است و اگر کسی معصیت را در داخل انجام دهد کسی با او کاری ندارد ولی اگر در بیرون انجام دهد وظیفه حکومت اسلامی جلوگیری از این گناه است. وی اظهار کرد: در وسائل الشیعه روایتی از پیامبر(ص) آمده است که اگر زن در داخل خانه با مرد بیگانه بی‌حجاب شد ضررش با خود اوست اما اگر در بیرون این کار را بکند جامعه را آلوده می‌کند. بی‌حجابی‌ها قطعاً مفاسد را افزایش می‌دهد آیت الله سبحانی با بیان اینکه اگر کسی تظاهر کند ضرر به دیگران می‌زند باید با او برخورد شود، ادامه داد: سن ازدواج در جامعه بالا رفته و بی‌حجابی‌ها قطعاً مفاسد را افزایش می‌دهد؛ عجب است نویسنده این مقاله می‌گوید اگر بی‌حجابی، مفاسدی داشته باشد خارج از بحث ماست؛ ما می‌گوییم همین که شما خارج از بحث می‌دانید همین بحث ماست. وی با انتقاد از برداشتن روسری توسط برخی زنان و برپایی جشن کذایی در برج میلاد، تأکید کرد: وقتی مسئولانی در مقابل رقص زنان در برج میلاد سکوت می‌کنند و برخی دختران نا آگاه روسری از سر بر می‌دارند نوشتن چنین مقالاتی دامن زدن به این گناهان و توجیه آن و جفا بر انقلاب اسلامی است. مرجع تقلید شیعیان اضافه کرد: بی‌حجابی موجب تحریک شهوات است و به دنبال آن مفاسدی می‌آورد و این بیماری سرایت کرده و اکثریت را می‌گیرد. وی با بیان اینکه ما کلمه اجباری را به کار نمی‌بریم، افزود: ما می‌گوییم اگر این گناه، علنی شد جامعه را آلوده می‌کند و حکومت باید جلوی آن را بگیرد. حکومت اسلامی باید مقابل گناهان علنی بایستد آیت الله سبحانی با بیان اینکه در کلمات این بزرگوار آمده ما ندیدیم وقتی آیات حجاب آمد فوراً پیامبر، زنان را مجبور به حجاب کنند، اظهار داشت: ما گناهان زیادی داریم که در صدر اسلام اجبار نکردند؛ در قمار، زنا، کم فروشی و ... هم این اجبار را نداریم ولی اگر کسی بخواهد آن را علنی کند حکومت باید جلوی آن را بگیرد. وی همچنین با اشاره به برداشت اشتباه این نویسنده از یک آیه قرآن گفت: وی معتقد است که امر به معروف باید از سوی حکومت هم به صورت لسانی انجام شود در صورتی که این مسئله با تصریح آیه قرآن مخالف است. این مفسر قرآن کریم با بیان اینکه امر به معروف، مراتبی دارد اضافه کرد: مرتبه لسانی وقتی است که حکومت در کاری دخیل نباشد اما اگر حکومت اسلامی تشکیل شد در مقابل گناهان علنی باید بایستد.
 10. خبرگزاری ایسنا: از نگاه یک کارشناس حوزه کار مطرح شدن موضوع مزد منطقه‌ای در جلسات شورای عالی کار یک بحث انحرافی است و با شرایط امروز اقتصاد ایران نمی‌توان چنین سناریویی را اجرایی کرد. علی اکبر سیارمه اظهار کرد: بحث منطقه‌ای کردن دستمزد از چند سال قبل مطرح بود و آن زمان نمایندگان دولت معتقدند بودند که امکانپذیر نیست. از طرف دیگر همه جوانب این امر را باید مدنظر داشته باشیم. در آلمان یا آمریکا که به شکل فدرالی اداره می‌شوند تنها حقوق کارگر نیست که به این شکل تعیین می‌شود. همه کشورها برای نظم مسایل اجتماعی و اقتصادی خود سیاست‌ها و برنامه‌هایی را در پیش می‌گیرند و سالها آزمون و خطا می‌گذرانند تا به مرحله‌ای برسند که این برنامه‌ها قابل اجرا شود، بنابراین بدون آماده بودن زیرساخت‌های اولیه نمی‌توانیم طرحی را اجرا کنیم. وی ادامه داد: مطرح شدن موضوع مزد منطقه‌ای در شورای عالی کار یک بحث انحرافی است و با شرایط امروز اقتصاد ایران همخوانی ندارد. وقتی حداقل‌ها را در مزد تک تک کارگران در بخشهای مختلف صنعت و خدمات و در نقاط مختلف کشور مدنظر قرار می‌دهیم، می‌بینیم که حداقل‌ها تامین کننده معیشت کارگران نیست. در شرایطی که کارفرمایان نمی‌توانند به تعهداتی که قانون برایشان پیش‌بینی کرده عمل کنند، چطور انتظار داشته باشیم که نسبت به بهبود وضعیت مزد منطقه‌ای متعهد باشند. کارشناس حوزه کار در عین حال منطقه‌ای شدن مزد را راهگشا دانست اما گفت که در شرایط کنونی که هنوز زیرساخت‌ها فراهم نشده و قابلیت اجرای آن نیست. سیارمه استان اصفهان را مثال زد و گفت: اصفهان یک شهر صنعتی است و از همه نظر زیرساختهایش آمادگی اجرا مزد منطقه‌ای را دارد اما اگر این استان را با خوزستان یا سیستان و بلوچستان مقایسه کنیم تا چه حدا امکان عملیاتی کردن مزد منطقه ای را دارند؟ وی گفت: بارها و بارها تاکید کردیم که جلسات کارگروه مزد شورای عالی کار را به آخر سال نگذارند و در طول سال جلسات مستمری داشته باشند و برای مزد برنامه‌ریزی کنند ولی متاسفانه همیشه در هفته‌های آخر سال بدون بررسی ابعاد مزد و با پرداختن به کلیات برای مزد کارگران تصمیم‌گیری می‌شود. این فعال کارگری در پایان با بیان اینکه قبل از اجرای طرح منطقه‌ای کردن مزد باید همه جوانب و پیامدهای آن را سنجید، گفت: یکی از پیامدهای منطقه‌ای کردن مزد، مهاجرت نیروهای کار از نقطه‌ای به نقطه دیگر است. برخی مناطق شدیدا به نیروی کار نیاز دارند ولی پتانسیل آن منطقه جوابگوی نیاز منطقه نیست و طبعا کارگر مهاجر می‌پذیرد اما مهاجرت افراد می‌تواند سرآغاز بسیاری از مسایل و پیامدها باشد که باید مدنظر قرار گیرد. در آخرین جلسه دستمزد شورای عالی کار پیشنهاد منطقه‌ای شدن حداقل مزد مطرح شد که مورد مخالفت گروه‌های کارگری قرار گرفت و مقرر شد تا مطالعات مزد منطقه‌ای از سال آینده آغاز شود و مورد بررسی بیشتر قرار گیرد. در تعیین حداقل مزد منطقه‌ای معیارهای مختلفی از جمله محیط زیست و موقعیت جغرافیایی منطقه اثرگذار است. موضوع تعیین حداقل مزد به شکل منطقه‌ای همه ساله در راستای تحقق عدالت مزدی در پرداخت حقوق کارگران در شورای عالی کار مطرح می‌شود ولی به دلیل نبود زیرساختهای لازم و عدم پیش بینی ساز وکارهای اجرای آن، محقق نمی‌شود.
 11. چرخش سفنه بأمان از يورو به دلار

  روزنامه دنیای اقتصاد نوشت: رادار سفته‌بازان بازار جهانی ارز از کاهش گرایش به سودگیری از یورو حکایت دارد. معامله‌گرانی که موقعیت‌های سفته‌بازانه در بازار آتی اتخاذ می‌کنند تا یک ماه پیش با این پیش‌فرض که یورو نسبت به دلار تقویت خواهد شد، به فعالیت می‌پرداختند؛ اما تغییر در حجم قراردادهایی که از این پیش‌فرض تبعیت می‌کنند بیانگر تغییر موقعیت سفته‌بازان بازار آتی است. رشد نرخ تورم ممکن است با افزایش نرخ بهره در ۴ نوبت (که یک نوبت بیشتر از برنامه فدرال رزرو است) همراه شود و این مساله برای سفته‌بازان به‌عنوان علامت افزایشی دلار تلقی شده است. تفاوت تعداد قراردادهای خرید‌وفروش به این سبک، در ابتدای ماه جاری میلادی (۲ هفته گذشته) ۱۳۸ هزار بود؛ اما آخرین وضعیت رادار بازار نشانگر کاهش ۵ هزارتایی این عدد است. معنای این کاهش، تغییر گرایش سفته‌بازان نسبت به آینده یورو تعبیر می‌شود؛ به این ترتیب دلار ذائقه کلی سفته‌بازان را در کوتاه‌مدت و میان‌مدت به سمت خود تغییر داده است. ظرف چند هفته اخیر، خرید دلار از سوی سفته‌بازان در بازار جهانی ارز افزایش یافته است. تحت این شرایط رقبای ارز آمریکایی بیشتر وارد پروسه فروش شده‌اند؛ البته ین ژاپن در این زمینه استثنا به‌نظر می‌رسد. بانک ژاپن از اتمام دوره انبساطی خود تا انتهای سال مالی ۲۰۱۹ خبر داده و همین سیگنال انقباضی برای روشن شدن چشم‌انداز افزایشی ین کافی بود. سفته‌بازان بازار آتی طلا نیز قراردادهای خود را طوری تنظیم کرده‌اند که چشم‌انداز کوتاه‌مدت فلز زرد با شیب اندکی افزایشی ثبت شده است. پیش‌بینی روند با کمک سفته‌بازان موقعیت سفته‌بازانه (Speculative Position) به خریدوفروش سودطلبانه با ریسک زیاد گفته می‌شود. برخی از معامله‌گران فعال در بازارهای آتی نیز جزو این دسته به‌شمار می‌روند و با پیش‌بینی روند کوتاه‌مدت جفت‌‌های ارزی یا کالاها در بازار نقدی، فردایی و آتی، اقدام به خرید برای فروش در قیمت بالاتر یا فروش برای خرید در قیمت پایین‌تر می‌کنند. حاشیه ریسک این گروه بیش از حاشیه سود‌ و زیان معمول است و از همین جهت به آنها سفته‌بازان بازار آتی گفته می‌شود. بورس کالای شیکاگو (CME) و کمیسیون معاملات آتی کالا (CFTC) هر هفته داده‌های مربوط به فعالیت سفته‌بازانه در بازار آتی را منتشر می‌کنند. موقعیت‌یابی قراردادهای سفته‌بازانه چشم‌انداز موجود در بازار آتی را تا حدودی مشخص می‌کند. روش مناسب استفاده از این داده‌ها محاسبه تفاوت قرارداد‌های خرید و فروش است که متغیر Net Positioning را حاصل می‌شود. افزایش موقعیت فروش (Short) نشانگر حس نزولی در کوتاه‌مدت و افزایش موقعیت خرید (Long) بیانگر حس صعودی در کوتاه‌مدت است. وضعیت رادار سفته‌بازان از ابتدای سال ۲۰۱۷ تقویت یورو نسبت به دلار را نشان می‌داد. پس از گذشت یک سال یورو گام‌های افزایشی خود را برداشته و شاخص دلار نیز تضعیف شده است؛ اما تغییر موقعیت سفته‌بازان در جهت فروش یورو، تقویت کوتاه‌مدت دلار را محتمل نمایش می‌دهد. چنانچه این جهت‌گیری در طول‌ هفته‌های آتی به مراتب تکرار شود، به معنای خروج شاخص دلار از لاک دفاعی یک سال اخیر خواهد بود. تورم طلا را صعودی کرد وزارت کار آمریکا، نرخ رشد تورم ماه فوریه را نسبت به ماه مشابه سال گذشته ۲/ ۲ درصد پیش‌بینی کرده بود. برخی از کارشناسان اقتصادی نسبت به تحقق این نرخ شک داشتند؛ اما سایرین با توجه به تغییرات قیمت‌ کالاها و خدمات اصلی در فروشگاه‌های اینترنتی استاندارد، نرخ پیش‌بینی شده را برابر با نرخ واقعی توصیف می‌کردند. سرانجام عصر دیروز شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) منتشر شد و پیش‌بینی وزارت کار به واقعیت مبدل شد. اونس طلا که با نزول به پیشواز گزارش تورمی رفته بود نسبت به نرخ تورم ۲/ ۲ درصدی ماه فوریه (نسبت به فوریه سال ۲۰۱۷) واکنش سریعی از خود بروز داد و وارد کانال صعودی شد. اونس فلز زرد با اینکه در ۱۳۲۳ دلاری استارت زده بود، تا پیش از انتشار گزارش به کف ۱۳۱۷ دلاری برخورد کرد؛ اما پس از ثبت نرخ تورمی که نسبت به ماه گذشته رشد داشت، از قیمت بازشده خود نیز عبور کرد و قیمت ۱۳۲۶دلاری برای طلا تا ساعت ۸شب رقم خورد که با یک گپ افزایشی همراه شده بود.
 12. تداوم جنگ تجاری کاخ سفید با چین

  خبرگزاری ایرنا: یک هفته پس از اعلام تعرفه های جدید آمریکا بر واردات فولاد و آلومینیوم، برخی منابع از قصد ترامپ برای اعمال تعرفه های جدید بر واردات برخی محصولات چین خبر می دهند. خبرگزاری رویترز به نقل از دو منبع آگاه از قصد دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا برای اعمال تعرفه های جدید به واردات برخی محصولات از چین که ارزشی بالغ بر 60 میلیارد دلار دارد، خبر داد. یک منبع دیگر به رویترز گفته که این تعرفه ها در ارتباط با ماده 301 قانون مالکیت معنوی آمریکا است و در آینده ای بسیاری نزدیک اعلام خواهد شد. این تعرفه ها در ابتدا بر محصولات فناوری اطلاعات، محصولات الکترونیک مصرفی و مخابراتی اعمال می شود، اما احتمال گسترش آن ها به 100 محصولات وارداتی از چین وجود دارد. گفته می شود که چین با اتخاذ سیاست های سرمایه گذاری خاص باعث شده شرکت های آمریکایی اسرار فناوری خود را در قبال به دست آوردن امکان فعالیت در این کشور در اختیار پکن قرار دهند و اعمال این تعرفه ها از سوی ترامپ برای تنبیه چین است. در حالی که تعرفه های اعلام شده بر واردات فولاد و آلومینیوم از سوی ترامپ که کشور خاصی را هدف نگرفته بود نگرانی های بسیاری از سوی کشورهای مختلف به دنبال داشت، تعرفه های جدید هدفمند علیه چین ممکن است واکنش مستقیم و سخت پکن را برانگیزد. پیشتر اداره بازرسی وزارت بازرگانی چین در بیانیه ای شدید اللحن ضمن مخالفت شدید با تصمیم آمریکا برای افزایش تعرفه محصولات فوق، تاکید کرد که این تصمیم ت**** خطرناک است و واشنگتن در حال برهم زدن نظم بین المللی تجاری است. همچنین تولیدکنندگان عمده فولاد در چین از دولت خود خواستند در اقدامی قاطع، تعرفه واردات محصولاتی نظیر فولاد ضد زنگ، زغال سنگ و تولیدات الکترونیکی از آمریکا را افزایش داده و اقدام مشابه برای واردات فولاد، ورق گالوانیزه، لوله، زغال سنگ و همچنین محصولات کشاورزی و الکترونیکی انجام دهد. با این وجود، 'ژانگ شان' وزیر بازرگانی چین روز یکشنبه در نشست عمومی مجلس ملی نمایندگان خلق چین در پکن گفت: چین جنگ تجاری را نمی خواهد و این کار را آغاز نخواهد کرد. پس از اعلام تعرفه های آلومینیوم، کشورهای بسیاری خواستار معافیت از آن شده و تهدید کردند که در غیر این صورت دست به اقدامات تلافی جویانه خواهند زد. اتحادیه اروپا اعلام کرد که تا 90 روز دیگر با شکایت از آمریکا به سازمان تجارت جهانی از اقدامات متقابل علیه واشنگتن استفاده خواهد کرد.
 13. اعتماد آنلاین: شورای شهر تهران دیروز بالاخره تکلیف نام‌گذاری خیابانی به نام دکتر محمد مصدق را روشن کرد. بر اساس مصوبه شورای شهر خیابان نفت به نام رهبر نهضت ملی شدن صنعت نفت نام‌گذاری شد. این اتفاق اگرچه جوابی به یکی از قدیمی‌ترین مطالبات مردم تهران و پایانی بر سال‌ها مناقشه بود اما برخی نسبت به آن انتقاد داشتند. آن‌ها گزینه‌های دیگر، مانند خیابان کارگر شمالی را که هم طویل‌تر است و هم با خیابان شهید فاطمی تقاطع دارد مناسب‌تر می‌دانستند. محمد سالاری عضو شورای شهر تهران در این‌باره می‌گوید: «کمیسیون فرهنگی و اجتماعی مجلس، گزینه‌های مختلفی را برای نام‌گذاری به اسم مرحوم دکتر مصدق پیشنهاد داد. خیابان‌هایی مانند فتح، زیرگذر اسفندیار، سی تیر، کارگر شمالی و همین خیابان نفت. رایزنی‌ها در صحن شورا به حذف گزینه‌های مختلف منجر شد. جدی‌ترین گزینه خیابان کارگر شمالی و نفت بود که کارگر شمالی به احترام کارگران شریف ایران از گزینه‌ها حذف شد.» او ادامه می‌دهد: «اعضای شورای شهر به این نتیجه رسیدند که بهتر است کاری نکنند که کارگران زحمت‌کش ایران احساس کنند به آنها کم‌توجهی شده است بنابراین به پیشنهاد حجت‌الاسلام دعایی که مدیر یکی از مجموعه‌های فرهنگی مهم کشور هستند، خیابان نفت انتخاب شد.» او ارتباط ذهنی که بین خیابان نفت و دکتر مصدق وجود دارد را یکی دیگر از دلایل این انتخاب اعلام می‌کند و می‌گوید: «با توجه به اینکه نام دکتر مصدق در ذهن مردم با نفت گره خورده است، این انتخاب مناسب به نظر می‌رسد.» دیروز رئیس شورای شهر پیشنهاد بررسی معبری را برای نام‌گذاری به اسم مرحوم بازرگان هم مطرح کرد. سالاری در این‌باره می‌گوید: «کمیسیون فرهنگی و اجتماعی مجلس باید در این زمینه بررسی‌های لازم را انجام دهد و در صورت تصویب در این کمیسیون، نماینده‌ها در این مورد تصمیم خواهند گرفت.»
 14. باشگاه خبرنگاران جوان: فرمانده پلیس راهور گفت: 500 هزار نفر برای ایجاد نظم و امنیت در جاده های کشور در نوروز 97 خدمت‌رسانی خواهند کرد. سردار مهری فرمانده پلیس راهور کشور صبح امروز در رزمایش ترافیکی و سفرهای‌ نوروزی که صبح‌ امروز‌ در ضلع جنوبی‌ حرم مطهر امام خمینی (ره) برگزار شد ضمن تشکر از استانداران‌، بخشداران، وزارت کشور، سازمان راهداری‌ و بیمه گفت: طرح ویژه ترافیکی نوروز 97 را از 24 اسفند تا 15 فروردین 97 با تمام امکانات و تجهیزات به مرحله اجرا می‌گذاریم‌. فرمانده پلیس راهور کشور با بیان اینکه همه ما با بکارگیری‌ و برنامه‌ریزی صورت گرفته تمام امکانات پلیس را در حوزه درون‌ شهری و برون شهری‌ به کار می گیریم، بیان کرد: امکانات خودرویی و وسایل‌ برقراری نظم آماده‌ شده است و امروز رزمایش بزرگ خدمات ترافیکی و سفر را اجرا می‌کنیم. سردار مهری با بیان اینکه این رزمایش در سایر نقاط کشور برگزار می‌شود، تأکید کرد: این امر نشان‌دهنده یکپارچگی‌ و هماهنگی بین نیروها است. سردار مهری با بیان اینکه 500 هزار نفر نیرو از دستگاه‌های مختلف برای خدمات به مسافران‌ نوروزی آماده‌ هستند، بیان کرد: در نوروز سال گذشته حدود 40 درصد از تصادفات ما بخاطر عدم توجه به جلو، خستگی‌ و خواب‌آلودگی بود و 23 درصد‌ به دلیل سرعت غیرمجاز و 20 درصد هم به دلیل سبقت‌های غیرمجاز بود. کاهش 10 درصدی جان باختگان حوادث جاده ای نسبت به سال های گذشته وی با تأکید بر اینکه مردم ما نسبت به سال گذشته قوانین را بهتر عمل می‌کنند، خاطرنشان کرد: امسال 10 درصد نسبت به سال های قبل کاهش جان باختگان‌ داشته‌ایم. سردار مهری تصریح کرد: 21 میلیون خودرو و 11 میلیون موتور‌سیکلت‌ داریم و ما حدود یک میلیون و 400 هزار وسیله‌ نقلیه‌ خودرویی جدید را شماره‌گذاری کرده‌ایم که این نشان می‌دهد استفاده از وسایل نقلیه رو به افزایش است. رئیس پلیس راهور با اشاره به اینکه همه دستگاه‌ها خدماتی را ارائه می‌دهند، گفت: ستاد تسهیلات نوروزی در سطح کشور همکاری خوبی با پلیس داشته است و شعار ما نشاط‌ بهاری با نظم و امنیت و پرهیز از خطر و ایجاد آرامش در سفر است.

درباره نودهشتیا

نودهشتیا اولین کتابخانه مجازی دانلود رمان میباشد که با هدف ترویج فرهنگ کتابخوانی و حمایت از نویسندگان فارسی زبان آغاز به کار کرده است و بیش از یک دهه است در راستای این اهداف در حال فعالیت و خدمت رسانی به هموطنان عزیز است.

امکانات اضافی

×