رفتن به مطلب
Added by Amir

YegaN

سبک کوبیسم یا حجم گری

پست های پیشنهاد شده

سلااااااااااااااااااااااااااااااام دوباره اومدم تا یه سبک دیگرو معرفی کنم:smile::ostad:واقعا سبک باحالیه امیدوارم خوشتون بیاد:t(3):

کوبیسم یک جنبش هنری مبتکرانه بود که پیشگامان آن پابلو پیکاسو و ژرژ براک بودند.Picasso_three_musicians_moma-pic.jpg

هنرمندان سبک کوبیسم با شیوه جدیدی به سوژه ها نگاه می کردند این شیوه جدید هم این بود که تلاش می کردند تصاویر سه بعدی بر روی بوم تخت ایجاد کنند. آنها سوژه را به اشکال زیاد و مختلفی تفکیک می کردند و سپس آن را از زوایای مختلف نقاشی می کردند. کوبیسم راه را بر بسیاری از جنبش های مختلف و جدید هنری قرن بیستم هموار کرد.

کوبیسم مربوط به چه دوره زمانی است؟

جنبش کوبیسم در سال 1908 آغاز شد و تا خلال دهه 1920 نیز ادامه داشت.

ویژگی های کوبیسم چیست؟

دو نوع اصلی از کوبیسم وجود دارد:

-کوبیسم تحلیلی - مرحله اول جنبش کوبیسم، کوبیسم تحلیلی نامیده می شد. در این سبک، هنرمندان یک سوژه را مطالعه (یا تجزیه و تحلیل) می کردند و آن را به قطعات مختلف تفکیک می کردند. آنها به این قطعات از زوایای مختلف نگاه می کردند. سپس سوژه را بازسازی می کردند و قطعات را از دیدهای مختلف نقاشی می کردند.

-کوبیسم ترکیبی- مرحله دوم کوبیسم ایده افزودن مواد دیگر در یک کولاژ را ارایه کرد. هنرمندان از کاغذ رنگی، روزنامه ها و مواد دیگر به نمایندگی از قطعات تفکیک شده سوژه استفاده می کردند. این مرحله کوبیسم رنگ های روشن تر و حالت گیراتری به هنر می داد.

نمونه هایی از نقاشی های سبک کوبیسم

ویولن و شمعدان (ژرژ براک)

Violin_and_Candlestick-brack.jpg 

این اثر یک نمونه اولیه از کوبیسم تحلیلی است. در این نقاشی می توان قطعات تفکیک شده ویولن و شمعدان را دید. زوایا و بخش های مختلف و زیادی از اشیاء در مقابل چشم بیننده قرار گرفته اند. براک می گفت که این سبک به بیننده اجازه می دهد به شیء نزدیک تر شود.

برای مشاهده تصویر بزرگ تر روی تصویر بالا کلیک کنید.

سه نوازنده (پابلو پیکاسو)

 Picasso_three_musicians_moma-pic.jpg

این نقاشی از پابلو پیکاسو نمونه کوبیسم ترکیبی است. با این که به نظر می رسد تصویر با تکه تکه کردن کاغذ رنگی درست شده، اما در واقع یک نقاشی است. در این نقاشی دشوار می توان گفت که هر یک از موسیقیدان ها در کجا تمام می شوند و بعدی شروع می شود. این می تواند نشان دهنده هماهنگی در موسیقی هنگامی که نوازندگان با هم می نوازند باشد.

برای مشاهده تصویر بزرگ تر روی تصویر بالا کلیک کنید.

پرتره پیکاسو (خوان گریس)

cubism_portrait_of_picasso_sm.jpg 

کوبیسم برای نقاشی پرتره هم مورد استفاده قرار می گرفته است. در این مثال از کوبیسم تحلیلی، خوان گریس به مخترع سبک کوبیسم یعنی پابلو پیکاسو ادای احترام می کند. مانند بسیاری از نقاشی های کوبیسم اولیه، این نقاشی هم با استفاده از آبی های سرد و قهوه ای های روشن کشیده شده. خطوط بین قطعات مختلف به خوبی مشخص شده اما ویژگی های چهره پیکاسو را هنوز هم می توان بازشناخت.

برای مشاهده تصویر بزرگ تر روی تصویر بالا کلیک کنید.

هنرمندان مشهور سبک کوبیسم

-ژرژ براک - براک همراه با پیکاسو یکی از بنیانگذاران سبک کوبیسم است. او به اکتشافات خود در سبک کوبیسم در بقیه فعایت هنری اش ادامه داد.

-رابرت دولونه - دولونه هنرمندی فرانسوی بود که سبک کوبیسم خاص خودش به نام ارفیسم را به وجود آورد. ارفیسم بر رنگ های روشن و رابطه بین نقاشی و موسیقی متمرکز شده است.

-خوان گریس - گریس هنرمندی اسپانیایی بود که به سبک مرحله اول کوبیسم به کار پرداخت. او همچنین یکی از رهبران کوبیسم ترکیبی بود.

-فرنان لژه - لژه سبک منحصر به فرد خود را در کوبیسم داشت. بر سوژه های محبوب تمرکز می کرد و الهام بخش هنر پاپ شد.

-ژان متزینگر - متزینگر هنرمند و نویسنده بود. وی کوبیسم را هم از نقطه نظر علمی و البته هم جنبه هنری مورد کاوش قرار داد. وی اولین مقاله قابل اعتنا را در زمینه کوبیسم نوشت.

-پابلو پیکاسو - بنیانگذار کوبیسم است. پیکاسو با همراهی براک در طول فعالیتشان شماری از سبک های مختلف هنری را کشف کردند. برخی می گویند که پیکاسو بانی هنر ابتکاری و منحصر بفرد پنج یا شش هنرمند مختلف بوده است.

حقایق جالب درباره کوبیسم

-گفته می شود که آثار هنری پل سزان، نقاش سبک پست امپرسیونیسم، الهام بخش هنرمندان کوبیسم بوده است.

-پیکاسو و براک درباره انتزاعی بودن کوبیسم فکر نمی کردند اما هنرمندان دیگر مانند رابرت دولونه، کارهای انتزاعی تری ارایه کردند. در نهایت کوبیسم به نشاندن بذر جنبش هنر انتزاعی (آبستره) کمک کرد.

-پیکاسو در مجسمه سازی سبک کوبیسم هم کار کرد. از جمله آنها مجسمه سر یک زن بود.

-سوژه های محبوب هنرمدان کوبیسم آلات موسیقی، مردم، بطری ها، عینک و کارت های بازی بودند. تعداد بسیار کمی نقاشی از مناظر به سبک کوبیسم وجود دارد.

-پابلو پیکاسو و ژرژ براک با همکاری نزدیک با هم در زمینه ایجاد و توسعه این شیوه جدید هنری کار کرده اند.

 

  • تشکر 2

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر
مهمان
این موضوع برای عدم ارسال قفل گردیده است.

درباره نودهشتیا

نودهشتیا اولین کتابخانه مجازی دانلود رمان میباشد که با هدف ترویج فرهنگ کتابخوانی و حمایت از نویسندگان فارسی زبان آغاز به کار کرده است و بیش از یک دهه است در راستای این اهداف در حال فعالیت و خدمت رسانی به هموطنان عزیز است.

امکانات اضافی

×