رفتن به مطلب
Added by Amir

Lunatic

نگاهی به کتاب استخوان خوک و دست های جزامی

پست های پیشنهاد شده

رمان، روایتی از 5 زندگی مختلف در یک مجتمع مسکونی را به تصویر می کشد که هریک با مساله ای خاص که ریشه درونی دارد گره خورده است.

دانیال فردی است منزوی که تا انتهای داستان کوهی از شکوه ها را با مضامینی ملموس و تاثیرگذار به مردم نثار می کند، چه بسا وجود زخمی روی سرش نشان از کینه های ماندگار اوست. او به یاری مطالعات فلسفی و تاریخی زیادی که داشته است، پرده از حقایقی تلخ در زندگی آدمها بر می دارد که علی رقم فضای تنفرآمیز و منفی گرایانه حاکم بر آن، مخاطب را عمیقا به فکر وا می دارد؛ نمونه ای از آن هنگامی است که نویسنده (که در لفاف دانیال خودنمایی می کند) سخنی از آنتونی فلو به میان می آورد که می گوید «وجود جهانی که آدمهای حقیقتا آزادش همیشه بر طریق صواب باشند، منطقا امکان پذیره و خداوند اگر قادر مطلق بود، می تونست هر وضعیت امور منطقا ممکنی رو محقق کنه». مادر وی نیز پیرزنی است که تمام عمر با باورهای خود زندگی نموده و اصلا زیر سوال بردن هیچ چیز برایش تعریف شده نیست و در برابر پسرش چاره ای جز بی توجهی و غصه خوردن ندارد؛ این تقابل اکنون در بسیاری از زندگی های نسل جدید با قدیم به چشم می خورد.

داستان دیگر مربوط به مردی است به نام محسن که از همسر خود جدا شده و با فرزند خود -درنا- زندگی می کند. وی در کش و قوس حضانت فرزندش بسر می برد و این مساله با دانستن حامله بودن همسرش از او، تشدید می شود. نقطه عطف داستان وی زمانی است که با همسرش در خیابان گفتگویی می کند و در این گفتگو تلنگری به او وارد می شود که چرا اینقدر دیر متوجه می شود، درگیری بیش از حد وی با روزنامه نگاری آنهم با محوریت حقوق زنان! او را از زن خود دور کرده و عامل جدایی او بوده است؟

حامد، جوان عکاسی است که از نامزد خود که در آمستردام بسر می برد دور است. آشنایی او با یکی از مشتریانش به نام نگار و شباهت وی به نامزدش، شدیدا احساسات او را بر می انگیزد و عکس او را تدریجا جایگزین عکس مهناز(نامزدش) می کند. بد ماجرا زمانی است که مهناز باز می گردد و دست بر قضا نامه حامد به نگار که یک دودلی عاشقانه توام با محافظه کاری در آن جاری است را می بیند و به حال خود افسوس می خورد.

سوسن، کاراکتر دیگر رمان است که یک فاحشه است. از هوس رانی مردها به انزجار آمده است و از زندگی خود بیزار است. اما این زندگی یکنواخت با ورود یک شاعر متلاطم می شود. شاعری که در ازای پرداخت پول تنها سوسن را تا صبح نظاره می کند و در وصف او شعر می سراید.

سوسن پس از مدتی این تلاطم درونی و احساس متفاوت را در خود حس می کند و بیقراری رسیدن به شاعر در او شعله می کشد؛ اما شاعر وصال را پایان عشق زیبای سوسن می داند و با شرمندگی به زمینی شدن عشقش دست رد می زند و سوسن را در برزخی عجیب باقی می گذارد.

نمای دیگر رمان نمایش تنازع و ریاکاری عده ای بنگاهی بر سر ملکی ارزشمند از یک ایرانی مقیم خارج است که قصد بازگشت و رسیدگی دارد. شخصیت های اصلی این ماجرا نه تنها مالک را به قتل می رسانند بلکه واسط آنها که منجر به این آشنایی شده بود را نیز سر به نیست می کنند. محل قابل تامل زمانی است که بانی این کثافت کاری ها از رادیو جمله ای از امام علی می شنود:«بخدا سوگند که دنیای شما نزد من پست تر و حقیرتر است از استخوان خوکی در دست جذامی» و کمی به فکر فرو می رود.

تصویر پستی و توحش این قشر افراد در نماهای مختلف این داستان بوضوح خودنمایی می کند؛ و چه بسا متناظرترین مخاطب برای فریادهای محکوم آمیز دانیال این شخصیت ها باشند.

و نهایتا آخرین ماجرا مربوط به یک زوج دکتر می باشد که فرزند آنها از بیماری سرطان در بیمارستان بستری است و یاس و اندوه در خانواده موج می زند. علی رغم علم و امکانات زیادی که نزد آنهاست، قادر به نجات فرزند خود نیستند و در حالت تعلیقی زجرآور بسر می برند (این تعلیق برزخ مانند را به نوعی در هریک از شخصیت های اصلی می توانند لمس نمود). اما در آخر پیام الکترونیکی نوید بخشی از غرب، امید را به آنها بر می گرداند که کمی پایان این داستان را همچون فیلم های ایرانی می کند! و رمان با تصویری از چند فضانورد سرگردان (که می تواند سمبلی از انسان های آشفته دانست) در صفحه کامپیوتر دکتر به پایان می رسد.

در کل سبک موازی پیشرونده رمان و پایان بی سرانجام آن، در نوع خود جذاب است.

در مجموع می توان نقاط مشترکی مخفی همچون نارضایتی را در تمام داستان های مذکور یافت که حاکی از حقایقی تلخ در پس زمینه جامعه امروز هستند، حتی مجتمع مسکونی را می توان مجاز از این جامعه دانست.

  • تشکر 2

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر
مهمان
این موضوع برای عدم ارسال قفل گردیده است.

درباره نودهشتیا

نودهشتیا اولین کتابخانه مجازی دانلود رمان میباشد که با هدف ترویج فرهنگ کتابخوانی و حمایت از نویسندگان فارسی زبان آغاز به کار کرده است و بیش از یک دهه است در راستای این اهداف در حال فعالیت و خدمت رسانی به هموطنان عزیز است.

امکانات اضافی

×