رفتن به مطلب
Added by Amir

Ravi

معرفی و نقد رمان " الیزابت گم شده است"

پست های پیشنهاد شده

1-5-770x480.jpg

این رمان در سال ۲۰۱۴ برنده‌ جایزه‌ کتاب کاستا، نامزد نهایی نشنال بوک برای کتاب داستانی محبوب سال و جایزه نویسنده‌ نوپا، و در سال ۲۰۱۵ نامزد نهایی جایزه دزموند الیوت شد. این رمان همچنین ماه هاست در فهرست پرفروش ترین های ساندی تایمز و نیویورک تایمز و آمازون قرار دارد.

این رمان داستان زنی با عنوان «ماود» است. ماود، فراموشکار است. فنجانی چای درست می‌کند و یادش نمی‌ماند آن را بنوشد. به فروشگاه می‌رود و فراموش می‌کند برای چه رفته است. گاهی خانه‌اش ناآشنا، یا دخترش هلن برایش کاملا غریبه می‌شود.

ماود فقط از یک چیز مطمئن است: دوستش الیزابت گم شده است. یادداشت توی جیبش به او این را می‌گوید. مهم نیست به او بگویند آن‌قدر درباره‌اش حرف نزند، قضیه را ول کند، ساکت شود؛ ماود ته و تویش را در خواهد آورد چون جایی در ذهن آسیب دیده‌ ماود پاسخ یک معمای حل ناشده‌ هفتاد ساله است. معمایی که همه فراموشش کرده‌اند؛ همه، غیر از ماود...

هیلی این داستان را با الهام از زندگی مادربزرگش که از زوال عقل رنج می‌برده نوشته است.

کتاب الیزابت گم شده است در ترکیب خارق العاده طنز و معما، دو تم اصلی دارد. در آن خواننده با راوی همراه می شود، تلخی واقعیت کهنسالی را با چاشنی طنز مزمزه می کند و در عین حال با داستانی معمایی رو به روست. کتاب الیزابت گم شده است، که تا کنون به 287 زبان دنیا ترجمه شده، توجه و تحسین منتقدان را برانگیخته و جوایز ادبی متعددی را از آن خود کرده، داستان عشق و زندگی است؛ عشق دختری به ستوه آمده به مادر، عشق بین دو خواهر، عشق بین دو دوست، و در نهایت شاید عشق خواننده به راوی سالخورده و دچار فراموشی. راوی کتاب مبتلا به فراموشی است، قدم به قدم دنبالش می رویم و از مرحله ای به بعد راوی فراموش می کند و خواننده فراموش نمی کند. اما هیلی در نهایت چیره دستی خواننده را وارد وارد فضای ذهنی «ماود» می کند، و بی آنکه داستان کسل کننده و یا غم انگیز شود، به ما می آموزد با عزیزان کهنسالی که مبتلا به فراموشی هستند صبورتر و مهربان تر باشیم.

شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی‌وان قرار است به زودی رمان «الیزابت گم شده است» را در قالب یک درام 90 دقیقه‌ای بسازد.

 

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر
مهمان
این موضوع برای عدم ارسال قفل گردیده است.

درباره نودهشتیا

نودهشتیا اولین کتابخانه مجازی دانلود رمان میباشد که با هدف ترویج فرهنگ کتابخوانی و حمایت از نویسندگان فارسی زبان آغاز به کار کرده است و بیش از یک دهه است در راستای این اهداف در حال فعالیت و خدمت رسانی به هموطنان عزیز است.

امکانات اضافی

×