رفتن به مطلب
Added by Amir

Hanibal

معرفی کتاب گریز از مرگ اثر ایریس جانسون

پست های پیشنهاد شده

goriz-az-marg.jpg

نام کتاب: گریز از مرگ

نویسنده: آیریس جانسون

مترجم: شهناز مجیدی

انتشارات: علی

سال نشر: ۱۳۸۳

زبان: فارسی

تعداد صفحات: ۴۱۲ صفحه

فرمت: PDF

حجم: ۵٫۱۷ مگابایت

 

خلاصه داستان

زمان: ۱۹۹۶ میلادی

مکان: ایالات متحده آمریکا، مکزیک

“بث گرادی” زنِ جوان آمریکایی، عکاسِ ماجراجویی است که در پی گرفتن عکس از حوادث گوناگون به کشورهای خارجی سفر می کند. در جریان یکی از عکسبرداری هایش او شاهد یک کشتار فجیع در یتیم خانه ای در کرواسی می شود. این حادثه به کابوسی وحشتناک برای او تبدیل شده و مدتها ذهنش را درگیر می کند.

بث برای اینکه بتواند صحنه های فجیع این کشتار را از ذهنش پاک کند، تصمیم می گیرد قراردادی با یک مجله مسافرتی برای عکسبرداری در یکی از روستاهای دورافتاده مکزیک به نام “تناجو” امضا کند. او تصمیم می گیرد در این ماموریت که همچون تعطیلات برایش تلقی می شود، خواهر بزرگترش “امیلی” را نیز با خود همراه سازد.

تصور بث و امیلی از تناجو، بهشتی بر روی زمین است. اما آنچه که آنجا انتظار این دو خواهر را می کشد، فاجعه ای ماورای کابوسهایشان است: تمام افراد دهکده به طرزی فجیع قتل عام شده اند و …

معرفی کتاب

رمان گریز از مرگ، نوشته آیریس جانسون نویسنده معروف مکزیکی در سبکمعمایی، تعلیقی و مهیج است. این رمان، داستان یک خبرنگار شجاع آمریکایی به نامبث گرادی است که پس از یک حادثه تلخ در جریان عکسبرداری هایش، برای تعطیلات و استراحت، قراردادِ یک ماموریت ساده را با یک مجله مسافرتی امضا می کند: عکسبرداری در یکی از روستاهای دورافتاده مکزیک. ماموریتی ساده که البته به شوم ترین حادثه زندگی او و خواهرش تبدیل می شود و او را از آمریکا به روستایِ دورافتاده تناجو در مکزیک و سپس دوباره به آمریکا (آتلانتا، نیواورلئان، وایومینگ و …) می کشاند.

رمانی که به مثابه یک فیلمِ اکشن و نفس گیر، سرشار از حادثه، توطئه و پیچ و تاب است. با پیش رفتن داستان، توطئه های پنهان برملا شده و حقایق آشکار می شوند. دقیقا در جایی که خواننده احساس می کند به حقیقت ماجرا پی برده، حادثه ای سیر حوادث را دگرگون کرده و خواننده را متحیر می سازد: یک خبرنگار شجاع، یک روستای متروک، ویروسی جهش یافته، یک مامور مرموزِ سازمان سیا، تروریست ها و مزدوران آدمکش و در نهایت یک نابغه شیطانی که طراح همه حوادث شوم داستان است.

 

خط سیر داستان:

بِث گرادیِ بیست و نه ساله یک عکاسِ روزنامه بین المللیِ شجاع، ماجراجو، موفق و عاشقِ شغلش است. هرچند در زندگی گذشته اش اشتباهاتی مرتکب شده بود: ازدواجی ناموفق، چند شروع کار بی نتیجه، زندگی شخصی اش هنوز فاجعه بود. ولی حالا شغلی داشت که آنرا دوست داشت و زندگی خوبی درست کرده بود، و مورد احترام دوستان و همکارانش بود.

بث که اخیرا در جریان یکی از عکسبرداریهایش شاهد کشتار فجیعی در یتیم خانه ای در کشور جنگ زده کرواسی بوده است، برای آرامش ذهنش تصمیم می گیرد قراردادِ یک ماموریت ساده را با یک مجله مسافرتی برای عکسبرداری در یکی از روستاهای دورافتاده مکزیک امضا کرده و آنرا به تعطیلاتی برای خود تبدیل کند. تنها چیزی که او لازم داشت دو هفته آرامش بخش بود که عکسهایی از میدانها و مغازه های خواربار فروشی یک روستا بگیرد، آنگاه آماده بود که دوباره به میدان کارزار برگردد.

بث به همراه خواهرِ بزرگترش امیلی گرادی کورلیِ سی و شش ساله که متخصص جراحی اطفال است، عازم مکزیک می شوند. وقتی آنها به مکزیک می رسند، مجبور می شوند برای رسیدن به روستای تناجو که محل ماموریتشان است، راهنمایی به نامریکو را استخدام کنند. هنگامی که آنها به روستا می رسند، روستا به گونه ای مرموز و ترسناک، ساکت و عاری از حیات است و به محض اینکه دو خواهر شروع به گردش در خیابان های شهر می کنند، با جنازه پشتِ جنازه روبه رو می شوند.

خیلی زود مشخص می شود که تمام اهالی تناجو در جریان حادثه ای ناگهانی از بین رفته اند. امیلی با توجه به تخصص پزشکی اش، بر این باور است که شاید علت این حادثه، شیوع ویروس مهلکی همچون وبا باشد. آنها هراسان، ریکو را می فرستند که از نزدیکترین شهر به اداره بهداشت عمومی زنگ بزند.

در همین حین، آنها به جستجو در روستا می پردازند تا شاید کسی را زنده پیدا کنند و بتوانند به او کمک کنند. پس از مدتی، آنها تنها بازمانده روستا را که از حادثه جان سالم به در برده در گهواره ای می یابند: دختربچه ای دوازده ماهه!

با نزدیک شدن چند کامیون ارتشی، بث که احساس خوبی نسبت به حضور آنها ندارد، امیلی را مجبور می کند که دختربچه را برداشته و فرار کند. در کشتار دنزار در کرواسی هم او قبلا این صحنه ها را تجربه کرده بود و می دانست که دولتهای محلی به واسطه ارتش چه بلاهای وحشتناکی را می توانند سر مردم خود بیاورند؛ در کشتارِ “دنزار” در کرواسی هم کامیون های ارتشی حضور داشتند.

پس از اینکه امیلی دختربچه را (که نام “جوزی” را رویش گذاشته بودند) برداشته و فرار می کند، بث برای گفتگو با مردانی که لیباسهای ضدآلودگیِ سفید پوشیده و در حال پیاده شدن از کامیون ها بودند، به بیرون می دود و مشاهده می کند که دارند چیزی را در حوض آب آشامیدنی در میدان روستا می ریزند. او برمی گردد که فرار کند اما با ضربه مشت یکی از آن مردان که نامش کالداک است بیهوش می شود.

وقتی که بث به هوش می آید متوجه می شود توسط آن مردان ربوده شده و دو روز است در یک مجموعه پزشکیِ کوچکِ نظامی به نام “سن آندره آس” تحت مراقبت است. مردی که خود را سرهنگ رافائیل استبان معرفی می کند شروع به بازجویی از او می کند و در همین حین کالداک نیز سر و کله اش پیدا می شود. بث مطمئن است که این مردان در کشتار مردم بیگناه تناجو دست داشته اند و نگران است که بلایی نیز سر خواهرش و جوزی آورده باشند.

کالداک به بث می گوید که او مامور سازمان سیا است و برای کسب اطلاعات به میان نیروهای استبان نفوذ کرده است و با طرح نقشه ای به همراه بث از بیمارستان فرار می کنند. آنها قبل از فرار به جستجوی امیلی و جوزی در بیمارستان می پردازند، اما فقط جوزی را پیدا کرده و با خود می برند. کالداک به بث می گوید که به احتمال زیاد خواهرش توسط افرادِ استبان کشته شده است.

بث می فهمد که تمام افراد روستا به علت شیوع یک باکتری جهش یافته آنتراکس (باکتری سیاه زخم که در جنگ افزارهای بیولوژیکی استفاده می شود)، از بین رفته اند و دلیل اینکه او علیرغم تماس با افراد روستا، به باکتری آلوده نشده است این است که خونش در مقابل این باکتری مرگبار از خود مقاومت نشان می دهد. او و کالداک در جستجوی امیلی و همچنین اطلاعات بیشتر به تناجو باز می گردند درحالیکه افراد استبان نیز به دنبال آنها هستند.

خونِ بث نسبت به باکتری از خود مقاومت نشان داده و CDC (مخفف Centers for Desease Control به معنای مرکز کنترل بیماری ها) تصمیم دارد از روی ساختار نمونه خون او، پادتنی برای این باکتری تهیه کند. از طرفی تروریست ها که آزمایشِ شیطانی و مرگبارِ روستای تناجو تنها یک تستِ ابتدایی برای بررسیِ کارآیی و عملکردِ باکتری مرگبارشان بوده و هدف اصلیشان ایالات متحده آمریکا است، با فهمیدن این موضوع تمام نیروهای خود را برای پیدا کردن و نابودی بث به کار می گیرند.

در جریان این حوادث، ماموریت ساده ای که بث به همراه خواهرش از آمریکا به مکزیک شروع کرده بود، با بازگشت دوباره او به آمریکا بر یک مسیرِ وحشت پی گرفته می شود و در این مسیر، تنها همراه او، مرد غریبه و مرموزی است که خود را مامور سازمان سیا معرفی کرده است …

http://bayanbox.ir/download/1372677296840267591/گریز-از-مرگ.pdf فایل دانلود این اثر زیبا.من خودم عاشق این سبک رمان هستم.

  • تشکر 2

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر
مهمان
این موضوع برای عدم ارسال قفل گردیده است.

درباره نودهشتیا

نودهشتیا اولین کتابخانه مجازی دانلود رمان میباشد که با هدف ترویج فرهنگ کتابخوانی و حمایت از نویسندگان فارسی زبان آغاز به کار کرده است و بیش از یک دهه است در راستای این اهداف در حال فعالیت و خدمت رسانی به هموطنان عزیز است.

امکانات اضافی

×