رفتن به مطلب
Added by Amir

Added by Amir

Ravi

ماوراالطبیعه در معجزات

پست های پیشنهاد شده

انسان ها‌ از دیر باز در ارزوی داشتن قدرت فراطبیعی بوده که بتوانند از طریق آن به آمال و آرزوهایشان برسند. اما این خواسته از کجا سرچشمه میگیرد؟ آیا انسان به طور فطری در طلب قدرتی است که به دلایلی از او گرفته شده است؟ ایا انسان در دیرباز طعم این قدرت را چشیده بوده است؟ آیا اهرام مصر٬ پیشرفت عجیب تمدن سومر و هزاران کشفیات تاریخی عجیب دیگر، ناشی از این قدرت فراموش شده است؟ 

آیا انسان نیز قدرتهای ماوراالطبیعه دارد؟ میگویند اجنه که در آفرینش فاقد جسم بودند، قدرت به کار گیری قدرت روحی خود را داشتند و از این طریق کم کم به راه انحراف کشیده شدند و ادعای خدایی کردند. بعد از مجازات آنها به دستور خداوند، انسان خلق شد و برای آنکه راه تکرار بر خطر بسته شود، روح انسان که قوی تر و برتر از اجنه بود در قالب جسم خاکی قرار گرفت.

ولی آیا این جسم خاکی به طور کمال و تمام مانع بروز قدرت ماورالطبیعی روح بزرگ انسان میشود؟ و اگر جواب منفی است، چه کسانی میتوانند به این قدرت برسند. 

انرژی حیاتی، جنبة نادیدنی هستی‌ است که جهان را شکل می‌دهد و همه چیز را به جنبش درمی‌آورد. این انرژی قابل دیدن و لمس کردن نیست، اما مانند هوایی که تنفس می‌کنیم ما را دربرگرفته و موجب ایجاد توازن در روح، روان و جسم ما می‌شود. نیروی ذاتی روح به صورت بالقوه و نهفته در روح تمام انسان‏ها وجود دارد. در تاریخ ملل و فرهنگ‏های مختلف، همچنین در تاریخ ادیان الهی و مکاتب گوناگون تجربه‏های متعدد و بسیاری از پدیده‏های عجیب و اعمال خارق‏العاده مشاهده و ثبت شده است، اعمالی چون: شفا دادن بیماری‏ها، غلبه برطبیعت (ایجاد باد، باران، طوفان)، برخاستن از زمین و پرواز کردن، خبردادن از غیب و پیش‏گویی کردن، قدرت تحقق بخشیدن به خواسته‏ها، تبدیل چیزهای مختلف به یکدیگر، زنده کردن مردگان و… که تحت عناوین مختلفی همچون معجزه وکرامات شناخته می‏شوند. درباره چگونگی وقوع این پدیده‏های فوق طبیعی یا صحت و سقم آن، نظرها و دیدگاه‏های گوناگونی وجود دارد. عده‏ای این پدیده‏ها را صرفاً منحصر به عهد عتیق می‏دانند و آنها را به اولیاء خداوند نسبت می‏دهند. عده‏ای هم به طور کلی وقوع این اعمال را رد می‏کنند و آنها را منتج از اوهام و شعبده تلقی می‏کنند. در این میان محققان و دانشمندانی هم وجود دارند که به بررسی این گونه اعمال می‏پردازند و سعی در دریافت قوانین حاکم بر اعمال فوق طبیعی دارند. به طور کلی مکاتب باطنی وقوع اعمال خارق‏العاده را به توانایی ذاتی روح نسبت می‏دهند و اظهار می‏کنند که نیروی ذاتی روح به صورت بالقوه و نهفته در روح تمام انسان‏ها وجود دارد.

در خبر است که یک مرتاض هندی به خدمت امام صادق (علیه السلام) رسید و اظهار کرد که هر چه امام (علیه السلام) در دست خود پنهان کند می‏داند، و از عهده ادعای خویش بر آمد تا اینکه امام (علیه السلام) پرسید: الان در دست من چیست؟ پاسخ داد: شما تخم کبوتری را از دورترین مناطق هند، از بالای فلان درخت برداشته‏ای. (مرتاض از کاری که امام کرده بود در شگفت ماند) امام پرسید: از کجا دانستی؟ عرض کرد: به تمام موجودات عالم نظر انداخته، همه را در جای خود دیدم، فقط یکی از تخمهای آن کبوتر در جای خود نبود، فهمیدم شما برداشته‏اید. امام فرمود: به چه وسیله به این قدرت رسیده‏ای؟ پاسخ داد: از مخالفت با هوای نفس. امام (علیه السلام) او را به اسلام دعوت نمود، آن شخص نپذیرفت، حضرت فرمود: تو تصمیم گرفته‏ای که با نفس خود مخالفت کنی، اکنون نیز باید با نفس خویش مخالفت کنی و مسلمان شوی، او پذیرفت و مسلمان شد.
آن گاه امام (علیه السلام) چیزی را در دست خود پنهان نمود و از او خواست که بگوید در دستش چیست. او گفت: دیگر آن قدرت را از دست دادم و دیگر به من الهام نمی‏شود. حضرت فرمود: تو گمراه و پیرو شیطان بودی، خداوند به وسیله الهامات مخصوص پاداش مخالفت با هوای نفس را به تو داده و تو را از دیگران ممتاز کرده بود، لکن در آخرت اهل جهنم بودی، ولی اکنون که تشریف به اسلام یافتی، آن نیروی شیطانی گمراه کننده را از کف دادی و خداوند آخرت سعادتمندانه و زندگی جاودانی را برای تو مهیا ساخت.

از این دست داستان و احادیث بسیار زیاد است. اگرچه شفای مریضان توسط پیامبران و ائمه و یا زنده کردن مردگان و راه رفتن روی آب جزو معجزات است ولی بدون قدرت های ماورالطلبیعه نیز غیر ممکن است زیرا بر اساس قانون هر علتی معلول و هر معلولی علتی دارد. 

ما حتی روایاتی داریم که به دست کردن انگشتر که سنگ های خاصی نیز دارد تاکید شده است که دارای قدرتهای خاص است و یا حک کردن بعضی ادعیه ها بر روی آن باعث تاثییر بر اطرافیانمان و حواسمان دارد که نشان از قدرت متافیزیک و ماوراالطبیعه است.

اما در کل باید گفت قدرت ماوراالطبیعه ای که در روح هر انسانی به ودیعه گذاشته شده است، بسته به میزان ایمان ما دارد. 

روزی یکی از اصحاب پیامبر به رسول خدا گفت:

-« عیسی(ع) روی آب راه میرفت و غرق نمیشد.»

رسول خدا فرمود اگر ایمانش قدری بیشتر میبود در آسمان پرواز میکرد.

همین است درباره ی سرد شدن آتش بر ابراهیم و بقیه معجزات آنها.

 

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری

درباره نودهشتیا

نودهشتیا اولین کتابخانه مجازی دانلود رمان میباشد که با هدف ترویج فرهنگ کتابخوانی و حمایت از نویسندگان فارسی زبان آغاز به کار کرده است و بیش از یک دهه است در راستای این اهداف در حال فعالیت و خدمت رسانی به هموطنان عزیز است.

امکانات اضافی

×