رفتن به مطلب
Added by Amir

Added by Amir

Lunatic

۱۰زبان عجیب و غریب دنیا که هنوز صحبت می شوند

پست های پیشنهاد شده

جالب ترین و پیشرفته ترین راه ارتباطی که بشر تا به حال توانسته است استفاده کند و همگی با استفاده از توانایی های خودش است، زبان است. در حال حاضردر سراسر جهان، ۵۰۰ میلیون نفر وجود دارند که به زبان مشترک انگلیسی صحبت می کنند و با این رقم این زبان را می توان شایع ترین زبان دنیا نامید اما، این در حالی است که در دنیا حدود ۲۰۰۰ نوع زبان وجود دارد که در حال حاضر ۱۰ زبان عجیب هنوز هم به آن زبان ها صحبت می شود. اما اکثر این زبان ها در گذر زمان از بین رفته و یا منسوخ شده اند. در این جا ما می خواهیم ۱۰ زبان دنیا که عجیبند ولی هنوز با آن ها صحبت می شود را معرفی کنیم. در ادامه با الی گشت همراه باشید.

۱- آرچی:

یکی از روستاهای کوچک در قسمت جنوبی دریای خزر و روسیه را به نام آرچی می نامند. این روستا تنها ۱۲۰۰ نفر جمعیت دارد و و آخرین نقطه ی جهان است که مردمانش به زبان آرچی سخن می گویند. این زبان از دو زبان دیگر از منطقه های Avar و Lak به وجود آمده است. این زبان در کمال ناباوری بالای یک میلیون فعل را می تواند به وجود آورد.

۲- یوپیک:

خود کلمه ی یوپیک به معنای ۵ زبان از یک خانواده است. این زبان برای ساکنان آلاسکای غربی و سیبری است. اگر یک نفر از کنار دو یوپیک زبان رد شود، هیچ راهی وجود ندارد تا حتی کمی متوجه شود که آنان دارند در مورد چه مسئله ای صحبت می کنند. گاهی اوقات صد ها آوا در کنار هم قرار می گیرند تا یک جمله ی کوتاه را شکل دهند. یوپیکی ها برای شرایط خاص و توصیفش، کلمات و آواهای متفاوت دارند و بسیاری از اصطلاحاتشان برای شرایط خاصی مثل توصیف گوزن شمالی است.

۳- پائونی:

این زبان مختص بومیان آمریکایی که ساکن نبراسکا هستند، می باشد. آن ها ۹ حرف همخوان و ۸ حرف صدادار دارند. اما کلمات جداگانه ای دارند که حاوی ۳۰ هجا می باشد. در واقع یک جمله برای این که کامل شود باید حداقل یک کلمه اش دارای ۱۰ هجا باشد. صحبت کنندگان این زبان به سرعت در حال کاهشند و تنها عده ای سالمند هستند که به این زبان در حال حاضرصحبت می کنند. اعضای جوان این قوم در حال یادگیری انگلیسی و جایگزینی آن با زیان پائونی هستند.

۴- سنتیلز:

این زبان به یک دلیل خیلی جالب است و آن این است  که در واقع هیچ کس در جهان از این زبان چیزی نمی داند! در کشور هند جزیره ی کوچکی وجود دارد که هیچ بنی بشری بر روی زمینی که هر گوشه ی آن مورد بررسی و رفت وآمد قرار گرفته است، بر روی آن نتوانسته است پا بگذارد. هیچ کس نه زندگی مردم آنان را دیده و نه کسی توانسته است با عزیمت به آن جا زنده بیرون بیاید. تنها موفقیتی که در ارتباط گیری با آن ها رخ داده است این است که بین آن ها و گروه ارتباط گیرنده، سطل های رنگی رد و بدل شده است.

۵- سیلبو گومرو:

این زبان مورد استفاده در سواحل اسپانیا است واز منحصر به فرد ترین زبان های دنیا است. این زبان شامل نام آواهای بسیار پیچیده است و سر آوردن از آن برای بسیاری از افراد غیر قابل ممکن است. اما در عین سختی این زبان بسیار نیز ساده است. ادای کلمات در این زبان همانند این است که شما دارید سوت می زنید. این زبان عمدتا مختص به مردم کوهستان است و شاید شباهتش به سوت زدن به این خاطر باشد که مردم باید در فواصل زیادی از هم با هم صحبت می کردند بنابراین این ترکیب زبانی رابه ترتیب به وجود آوردند. البته این را نیز باید اضافه کنیم که در هنگام درگیری آنان زبانشان شکل واضح تری به خود می گیرد!

۶- خوسا:

این زبان یکی از زبان های رایج در آفریقای جنوبیاست که به نسبت زبان های دیگر متکلمان بیشتری دارد. در حال حاضر ۸ میلیون نفر به این زبان صحبت می کنند. در این زبان یک کلمه می تواند معانی مختلفی داشته باشد. در اکثر جملات این زبان واژه ی خوسا ادا می شود.

۷- پیراها:

پیراها آخرین زبان از دسته زبان های برزیل است که باقی مانده است و باقی گونه های زبانی این منطقه منقرض شده اند. ولی تا جایی که ما می دانیم این احتمال وجود دارد که پیراها در بین تمامی این زبان ها، آسان ترین زبان موجود بوده است که تا به الان باقی مانده است. در این زبان هیچ کلمه ای برای رنگ ها وجود ندارد. بعضی از بومی ها قادر به برقراری ارتباط با یکدیگر نیستند و با هوم و یا سوت همدیگر را متوجه منظور خود می کنند. این زبان از لحاظ فنی دارای دو واژه ی نور و تاریکی است و همه چیز را بر مبنای آن بیان می کند.

۸- روتوکاس:

یکی ازپیچیده ترین زبان های جهان که بسیار هم نامفهوم است بعد از پیراها با افتخار در رده ی بعدی قرار می گیرد، روتوکاس است. این زبان در منطقه ای کوچک در گینه ی نو رواج دارد. در واقع این زبان ۱۲ حرف دارد که تمامی کلماتش از همان ها ساخته شده است. شنیدن صحبت دو نفر که به زبان روتوکاسی صحبت می کنند می تواند سرگرمی جالبی باشد.

۹- خو ایسان:

زیان خو ایسان یکی از زبان های قدیمی قاره ی آفریقا است و به نظرمی رسد زبان افرادی بوده که در درجه های پایین تر جامعه بوده اند. زبان سخنرانان و افراد تراز بالای قبله، بنتو بوده است. در حال حاضر افرادی که به این زبان صحبت می کنند درمناطق دور افتاده ی آفریقایی زندگی می کنند.

۱۰- ژو:

ژو یا به عبارت دیگری زبان تا را به عنوان یکی از زیر شاخه های زبان خو ایسان نیز می شناسند. البته این زبان دارای گویش های مختلفی بوده است که از بین آن ها، ژو استقامت خوبی داشته است. بسیاری از زبان شناسان تعداد حروف الفبای این زبان را ۱۶۴ حرف دانسته اند که تا به الان تنها توانسته اند ۱۱۱ مورد آن را مورد تفکیک قرار دهند. کسانی که به این زبان صحبت می کنند، از ۴ تن مختلف استفاده می کنند. تا به معنای انسان است و ژو به معنای زبان ژو تا یعنی زبان انسان.

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری

درباره نودهشتیا

نودهشتیا اولین کتابخانه مجازی دانلود رمان میباشد که با هدف ترویج فرهنگ کتابخوانی و حمایت از نویسندگان فارسی زبان آغاز به کار کرده است و بیش از یک دهه است در راستای این اهداف در حال فعالیت و خدمت رسانی به هموطنان عزیز است.

امکانات اضافی

×