رفتن به مطلب

**طبیعت زیبای شهر کرمانشاه**


پست های پیشنهاد شده

سلام عشقولیا 

خوبید امروز براتون یه تاپیک جدید آوردم پر از منظره های زیبا از شهر کرمانشاه شهر خسرو و شیرین 

امیدوارم شما هم لذت ببرید 

تاریخچه ای از شهر کرمانشاه::iran:

کرمانشاه از شهرهای تاریخی و فرهنگی ایران به‌ شمار می‌رود و پیدایش آن به سده چهارم میلادی بازمی‌گرددو از آن دوران تا حمله اعراب به ایران به عنوان دومین پایتخت ساسانیان مورد توجه حکومت بود.در دوران سلجوقیان در قرن یازدهم میلادی کرمانشاه به عنوان شهر ارشد کردستان انتخاب شد.در قرون وسطی شهر کرمانشاه یا قَرمَسین در حکم یکی از نواحی چهارگانه عراق عجم شناخته می‌شد. در آن زمان اغلب اوقات ایالت جبال را عراق عجم می‌نامیده‌اند تا با عراق عرب اشتباه نشود که به‌طور تقریبی نیز با ناحیه ماد باستانی مطابقت داشت. با گذشت یازده قرن از حملهٔ اعراب به ایران، این شهر در دوران قاجار دوباره شکل شهرنشینی خود را بازیافت و به‌دلیل قرارگرفتن در چهارراه دو محور شمال به جنوب و خاور به باختر و نیز همسایگی با کشور عراق و واقع‌شدن بر سر راه شهرهای زیارتی کربلا و بغداد از اهمیت بسیاری برخوردار استاین شهر در جنبش مشروطه سهمی به سزا داشت و در جنگ جهانی اول و دوم به تصرف نیروهای بیگانه درآمد و پس از پایان جنگ تخلیه شد. همچنین این شهر در جنگ ایران و عراق، خسارت‌های زیادی دید.

شهر کرمانشاه از شمال به کوه فرخشاد، از شمال باختری به طاق‌بُستان و از جنوب به سفید کوه ختم می‌شود و یکی از شاهراه‌های ارتباطی خاور و باختر و کهن‌ترین راه گذر از ایران به میان‌رودان است.

شهر کرمانشاه دارای آب و هوای معتدل کوهستانی است. در سده چهارم میلادی شهر کرمانشاه که در آن دوران روستای خوش آب و هوایی بود به عنوان دومین اقامتگاه پادشاهی ساسانیان برگزیده شد.در دوران ساسانیان باغ‌های بزرگی در این منطقه ساخته شده است و تا مدت‌ها مکان خوش‌گذرانی پادشاهان ساسانی بوده‌است.

در کتیبه های سومری 2000 سال قبل از میلاد از کشوری به نام «کاردا» نام برده شده است. به گفته گزنفون مورخ یونانی، این اقوام همان قومی بودند که راه را بر شاه آشور که در جنگ با قبایل گورتی بود، بستند و لشگرکشی او را به سمت دریای مدیترانه متوقف ساختند، گزنفون این قوم را کاردو می‌نامد.

به گزارش خبرنگار کُردتودی، کردستان قلمرو جغرافیایی بسیار گسترده‌ای شامل مناطق کردنشین ایران، ترکیه، عراق سوریه، ارمنستان و آذربایجان است که در گذشته همه این مناطق جزو ایران بودند و اکنون استان کردستان بخش کوچکی از این محدوده جغرافیایی است.

آثار باستانی و محوطه های تاریخی متععد و پراکنده‌ای از دوران قبل از تاریخ تا دوران اسلامی در استان وجود دارد که همگی آنها مؤید تاریخ باسابق استان کردستان هستند به ویژه اینکه پایه‌گذار اولین حکومت قدرتمند و اصیل ایرانی مادها نیاکان کردهای امروزی بودند.

*تاریخ باستان

کردها از تبار ایرانی و بخش اصلی بازماندگان قوم ایرانی ماد هستند. مادهای ایرانی پس از ورود به زاگرس اقوام بومی آنجا یعنی کاسی‌ها و لولوبی‌ها در لرستان دیگر اقوام آسیایی را در خود حل کرد و زبان ایرانی خود را در منطقه رواج کامل داد.

در کتیبه های سومری 2000 سال قبل از میلاد از کشوری به نام «کاردا» نام برده شده است. به گفته گزنفون مورخ یونانی، این اقوام همان قومی بودند که راه را بر شاه آشور که در جنگ با قبایل گورتی بود، بستند و لشگرکشی او را به سمت دریای مدیترانه متوقف ساختند، گزنفون (xenphon) این قوم را کاردو می‌نامد. بنابر نوشته های تاریخ نویسان و جغرافی‌دانان غرب، از قبیل بالاهوری، طبری و ابن اثیر قبایلی که بعداً به نام کرد شناخته شدند بیشتر نواحی شرقی رود بوتان و سواحل شمالی دجله تا نواحی جزیره (جزیره ابن عمر) را متصرف شدند.

 

* کردها پیش از اسلام

تیودور نولدکه (1897 noldke) آورده است که طوایف کردی که در نواحی مرکزی و جنوب ایران وجود داشتند در خلال دوره شاهنشاهی ساسانی به علت فتوحات ایران و حرکت جعیت به طرف شمال غربی مهاجرت کرده و در سرزمین کردو (kurdu) ساکن شده و با کردهای آنجا مخلوط شده‌اند و نام آنها را قبول کرده‌اند. این مردم که قبلاً به نام مرتی‌ها شناخته می‌شدند در جنگ‌های مداوم ساسانیان و اشکانیان (پارت‌ها) و همچنین رومی‌های بیزانسی شرکت داشته اند و در بسیاری از نردها با ارتش ایران همراهی می‌کردند. بر حسب سرزمین و لهجه‌های محلی کردهای قدیمی نام‌های کاردوخ (kardukh)  و کاردیخ (kardikh) که سکنه و بومیان ان بوده‌اند بر این مردم اطلاق شده است.

***********************************

خب بریم که داشته باشیم یه پست باحالی رو

                         :photosmile:

لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

طاق بستان

 

طاق بستان کجاست

 

3383646.jpg

 

سراب نیلوفر

 

http://clipo.tv/blog/wp-content/uploads/2017/09/%D8%B3%D8%B1%D8%A7%D8%A8-%D9%86%DB%8C%D9%84%D9%88%D9%81%D8%B1.jpg

سراب برناج

سراب برناج  سراب برناج

سراب برناج  سراب برناج

   روستای شالان 

http://clipo.tv/blog/wp-content/uploads/2017/09/%D8%B4%D8%A7%D9%84%D8%A7%D9%86.jpg

سراب یاوری 

http://clipo.tv/blog/wp-content/uploads/2017/09/%D8%B3%D8%B1%D8%A7%D8%A8-%DB%8C%D8%A7%D9%88%D8%B1%DB%8C.jpg

ساتیاری

 

http://clipo.tv/blog/wp-content/uploads/2017/09/%D8%B3%D8%A7%D8%AA%DB%8C%D8%A7%D8%B1%DB%8C.jpg

روستای هجیج

 

روستای هجیج در کرمانشاه

 

روستای هجیج

 

شهرستان پاوه

    آبشار شولخه

 

http://clipo.tv/blog/wp-content/uploads/2017/09/%D8%B4%D9%88%D9%84%D8%AE%D9%87.jpg

   آبشار دربند

 

http://clipo.tv/blog/wp-content/uploads/2017/09/%D8%AF%D8%B1%D8%A8%D9%86%D8%AF.jpg

 

سراب دربند صحنه ارزش بازدید دارد؟

 

سرچشمه دربند صحنه کجاست؟

    دره ریژاو 

.

http://clipo.tv/blog/wp-content/uploads/2017/09/%D8%AF%D8%B1%D9%87-%D8%B1%DB%8C%DA%98%D8%A7%D9%88.jpg

 

روح طبیعت کرمانشاه ثلاث باباجانی

جاهای دیدنی ثلاث باباجانی
 
 
ثلاث باباجانی منظره
 
 
 
 
 
لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

سراب نیلوفر

 

260px-Sarab_Niloofar.JPG

 

دره ریژاو( ریجاب)

 
آبشار ریجاب (پیران).jpg
مسجد عبدالله بن عمر.jpg

 

لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری
×
×
  • اضافه کردن...