رفتن به مطلب
Added by Amir

Added by Amir

KIMIA

یک کارآفرین موفق

پست های پیشنهاد شده

یک کار آفرین موفق

به تازگی در حین مطالعه مجلات و روزنامه‌های مختلف داستان‌های زیادی درباره ایده‌های تجاری بزرگ و موفق شنیده‌ام و حتی عده‌ای هم به افراد جامعه بخصوص نسل جوان توصیه می‌کنند که شرایط کنونی بهترین زمان برای ایجاد یک کسب‌وکار موفق است؛ اما بنده فکر می‌کنم در دوران کنونی که وضعیت اقتصادی نامشخص و متزلزل امروزی سبب اوج گرفتن ریسک در بازار کسب‌وکار شده است باید بیشتر فکر کنیم و قبل از سرمایه‌گذاری پول خود تمام عوامل تأثیرگذار در فضای کسب‌وکار کشور را در نظر بگیریم.

با داشتن کسب‌وکار شخصی مادامی که شغل پیشین خود را حفظ کنید انعطاف‌پذیری بیشتری در صورت لغزش‌های جزئی خواهید داشت؛ اما ایجاد کسب‌وکارهای فردی و گاها خانوادگی مناسب همه‌ی افراد نیست. ویژگی‌های خاصی وجود دارند که اگر به عنوان یک کارآفرین از آن‌ها بهره‌مند باشید شانس موفقیت شما به طرز چشم‌گیری افزایش خواهد یافت. بدون داشتن این ویژگی‌ها و خصوصیات تأثیرگذار، حتی اگر بهترین و ناب‌ترین ایده‌های تجاری را در ذهن خود داشته باشید، شانس موفقیتتان در دنیای خشن امروزی بسیار ضعیف خواهد شد.

نظم و انضباط

بسیاری از کارشناسان ادعا می‌کنند که بدون داشتن چشم‌انداز درست و خلاقیت در دنیای کارآفرینی نمی‌توانید به جایی برسید؛ اما این گفته چندان هم مطابق با واقعیت کنونی بازار نیست. در عوض، تنها ویژگی که یک کارآفرین بدون بهره‌مندی از آن نمی‌تواند به موفقیت برسد نظم و انضباط است. برای تبدیل یک ایده به کسب‌وکاری موفق، به جای اینکه وقت خود را به انجام امور لذت‌بخش و سرگرم‌کننده اختصاص دهید، باید از نظم و انضباط کافی برای صرف وقت به منظور ایجاد ساختار مناسب برای کسب‌وکارتان و هماهنگ کردن بخش‌های مختلف (مثل حسابداری) این ساختار با یکدیگر، بهره‌مند باشید. وقتی کارفرما شوید هیچ‌کس به جزء خودتان نمی‌تواند ساعات کاری شما را تعیین کند و هیچ راه میانبری هم برای کسب موفقیت زودهنگام وجود ندارد. اگر یک کارآفرین به اندازه کافی در فضای کسب‌وکار تجربه به دست آورد خواهد فهمید که موفقیت تجاری اتفاقی به دست نمی‌آید بلکه باید برای آن زحمت کشید.

آرامش

وقتی تجارتی تازه را شروع می‌کنید حتماً اشتباهات و خطاهایی پیش خواهد آمد. بیشتر کارآفرینان تازه کار با کسب‌وکار خود مشکل پیدا می‌کنند و در این بین به احتمال زیاد چندین بار هم شکست می‌خورند؛ اما زمانی که مسئول یک کسب‌وکار هستید باید بتوانید در هر موقعیتی آرامش خود را حفظ کنید. هر واکنشی به غیر از آرامش – خواه عصبانی شوید یا ناراحت-مشکلات شما را دو چندان خواهد کرد. در عوض، یک کارآفرین خوب و با تجربه باید در مواقع بحرانی و اضطرار خونسردی خود را حفظ کند. شاید حل مشکل هم چندان ساده نباشد اما مسلماً از کوره در رفتن و ناراحت شدن چیزی را حل نمی‌کند. اگر کارآفرینی بتواند شکست را بدون سرخوردگی و خشم اداره کند قادر خواهد بود که از این شکست‌ها و موانع موقت پلی به سوی موفقیت و کامیابی بسازد.

توجه به جزئیات

محدود کردن توجه خود به چشم‌انداز بزرگ‌تر می‌تواند بیش از مسائل کوچک و جزئی مشکل‌آفرین باشد. به عنوان یک کارآفرین، حتی اگر تمام سرمایه‌ی شما به اصطلاح از آسمان افتاده باشد یا به رایگان تأمین شده باشد، باز هم هزینه‌های جزئی و ناچیز می‌توانند قاتل رؤیاهای کارآفرینی شما شوند. این توجه به جزئیات است که می‌تواند یک استارتاپ کوچک را با وجود رقبای زیاد و قدرتمند به موفقیت برساند و باز هم همین توجه به جزئیات است که قادر است هزینه‌ها را پایین نگه دارد. حفظ این توجه به جزئیات بخصوص اگر وظایف زیادی داشته باشید بسیار سخت اما ممکن است ولی چشم دوختن به دوردست ها و توجه به چشم‌انداز بزرگ‌تر تنها می‌تواند مشکلات شما را بیشتر کند. پس از رشد کسب‌وکار نیز یک کارآفرین موفق باید فرد یا افراد مناسبی را استخدام کند تا پیوسته به جزئیات توجه کنند و از منافع ناشی از این نکات کوچک برای پیشبرد کسب‌وکار استفاده کنند. به هر حال در ابتدای راه تنها یک نفر می‌تواند مسئولیت این جزئیات را بر عهده بگیرد.

تحمل ریسک

هیچ کارآفرینی جدا از اینکه انتظار چه مقدار درآمدی از محصول خود دارد با امور قطعی و مطمئنی روبه رو نیست. حتی اگر محصولی آزمون خود را پس داده باشد، بازار می‌تواند تغییر کند، احتمال دارد انبار بسوزد و کوهی از مشکلات و بدبختی‌ها را بر روی دوش کسب‌وکار کوچک شما بگذارد. راه ‌اندازی کسب‌وکار شخصی پر از ریسک است و با اینکه می‌توانید از برخی بیمه‌ها استفاده کنید ولی باز هم این سرمایه‌گذاری شبیه به گزینه‌های سرمایه‌گذاری دیگر نیست. اگر هم اشتباهی پیش بیاید جدا از مسبب و باعث و بانی آن، فرد کارآفرین مسئول آن است. برای مقابله و مواجهه با تمام خطراتی که ذکر شد باید از قدرت تحمل ریسک بالایی برخوردار باشید. نباید کانال پسر دیوانه‌ای که در درون شماست را روشن کنید و ریسک‌های احمقانه کنید، تنها باید بدانید که تا چه حد می‌توانید ریسک کنید یا تا چه اندازه استطاعت خطر کردن را دارید و از این نکته به خوبی مطلع باشید که چقدر احتمال دارد که سرمایه خود را از دست بدهید. اگر این اعداد و ارقام شما را آشفته می‌کند بدانید که حد و اندازه‌ای ریسکی که کرده‌اید خیلی بالاست. با این حال،یک کارآفرین باید از ظرفیت کافی برای پذیرش ریسک‌ها و مخاطرات بزرگ که با کمی راحتی و آسودگی خیال ترکیب شده اند بهره‌مند باشد.

تعادل

اینکه بیش از حد به یک ویژگی خاص توجه کنید و سعی در نهادینه کردن بیش از اندازه آن در درون و زندگی خود کنید امری ست که ممکن است بارها برای شما اتفاق بی افتد. در این بین نکته‌ای ظریف وجود دارد و آن هم اینکه توجه بیش از حد به جزئیات می‌تواند تبدیل به وسواس شود و آرامش بی مورد نیز ممکن است به پاسخ‌های احساسی منجر شود. به عنوان کارآفرین باید بین ویژگی‌ها و خصوصیات مختلف خود تعادلی منطقی برقرار کنید و بدون اینکه به حاشیه رانده شوید باید بتوانید از همین ویژگی‌های خاص خود نهایت بهره و استفاده را ببرید؛ اما حفظ تعادل برای یک کارآفرین بسیار فراتر از بررسی پیوسته ویژگی‌های شخصی ست زیرا در دنیای کارآفرینی نه تنها هیچ رئیس و کارفرمایی نیست که به شما بگوید چه کنید و برای انجام این کارهای بخصوص شما را متمرکز کند بلکه هیچ‌کس هم نیست که وقتی وظایف و مسئولیت‌های روزانه‌ی خود را به طور کامل انجام دادید شما را مجبور به ترک محل کار و رفتن به منزل کند. اگر می‌خواهید به عنوان یک کارآفرین به خود و جامعه خدمت کنید باید از همان ابتدا تعادلی با معنا و اصولی بین زندگی شخصی و شغلی خود تعریف کنید- و اگر شغل روزانه‌ای مانند کارمندی را نیز به این معادله اضافه کنید حفظ تعادل بیش از پیش سخت و دشوار خواهد شد.

ویژگی‌های که بنده در این مقاله ذکر کردم خصوصیاتی نیستند که یک فرد با آن‌ها متولد شده باشد. شاید این طور به نظر برسد که برخی افراد ذاتاً از روحیه کارآفرینی بی مثالی بهره‌مندند- اما همه‌ی این ویژگی‌ها آموختنی ست. مسلماً فراگیری و نهادینه کردن این خصوصیات کار ساده‌ای نیست اما غیر ممکن و محال هم نیست. قطعاً نمی‌خواهید که این مهارت‌ها را به صورت خیلی حرفه‌ای و هم تراز با کلاس جهانی بیاموزید اما اگر واقعاً عاشق کارآفرینی هستید و تصمیم به راه‌اندازی استارتاپی موفق گرفته‌اید می‌توانید با توکل به خداوند متعال و در سایه‌ی تلاش و سخت‌کوشی این ویژگی‌ها را بیاموزید و به زندگی خود اضافه کنید.

افراد کار آفرین دارای ویژگی هایی هستند که آنها را از افراد عادی برجسته می نماید این خصوصیات است که سبب می شود آنها دید متفاوتی داشته باشند و با وجود همه ریسک ها و تردید ها حرکت کنند و گاه موفقیت های بزرگ که قبلا دست نیافتنی به نظر می رسید را لمس کنند. در این مقاله می خواهیم برخی از این صفات و البته مهمترین آنها را که بین کارافرینان موفق مشترک است را بیان کنیم. تا اگر شما هم به کارآفرینی علاقه مند هستید سعی کنید این صفات را در خود تقویت کنید.

صبر

کار آفرینی یعنی برای خود کار کردن و این بدان معناست که باید از خود مایه بگذارید و قدم در راه کسب تجربه بگذارید و احتمالاً اشتباهات و بدفهمی های زیادی درباره بازار و کار جدید  گریبان گیر شما خواهد شد که فقط با تجربه می توان بسیاری از آنها را دریافت. یعنی در ابتدای کار باید با هزینه کمتر و ریسک کمتر و البته درآمد کمتر و گاه از صفر شروع کرد یکی از ویژگی های یک کسب و کار جدید بازدهی دیر هنگام آنست پس نمی توانید بدون صبر و تحمل یک کار آفرین موفق باشید. باید زیاد زحمت بکشید و در عین حال بی پولی را تحمل کنید آنقدر صبور باشید تا از سختی ها بگذرید و با تجربه بیشتر بتوانید لذت رونق کسب و کار خود را بچشید. یک اصل درباره کسب ثروت وجود دارد وقتی در کار خود مداومت می کنید و با تلاش و صبر ادامه می دهید به مرحله ای  می رسید که درهای نعمت و ثروت را به روی خود خواهید گشود آنگاه  آنقدر پول بدست خواهید آورد که در گذشته خواب آنرا هم نمی دید. ولی اکثر افراد آنقدر صبر نمی کنند تا این مرحله را لمس کنند و از آن لذت ببرند. شاید فقط تا دو قدمی این در رفته اند و آنرا باز نکرده اند چون فکر می کرده اند لابد اینهم مانند درهای دیگر است فراموش نکنید تا در را باز نکنید نمی دانید پشت آن چیست! هر مانع یکی از این در هاست پس باید صبور باشید

خوش بینی

خوب این بدیهی است که وقتی سخن از احتمالات و خطر کردن پیش می آید با بدبینی نمی توان کاری از پیش برد. فرد کار آفرین می خواهد خطر کند قرار است سختی ها را پشت سر بگذارد سال ها زحمت بکشد سرمایه خود را به خطر بیندازد از فرصت های کوچکتر چشم پوشی کند از عمر خودش مایه بگذارد تا طعم خوش موفقیت را بچشد ولی در ابتدای راه و در کل این مسیر همیشه می تواند از آن کار دست بکشد حال با این توضیحات به نظر شما آیا با بدون خوش بینی می توان موفق بود فراموش نکنید افراد موفق و ثروتمند باهوش ترین افراد جامعه نیستند کاری را که آنها انجام داده اند بسیاری از افراد هم می توانسته اند انجام دهند ولی شاید بدبینی آنها مانع از حرکت آنها شده باشد. خوش بینی به ما کمک می کند در میان سختی ها و مشکلات با امید و اطمینان به جلو پیش برویم چون اگر خوش بین باشیم با سعی و تلاش همیشه راهی پیدا خواهیم کرد.

جاه طلبی

فرد کار آفرین باید به اندازه کافی جاه طلب باشد و بتواند در آینده خود را در اوج ببیند و به عبارت دیگر باید یک رویای بزرگ داشته باشد تا این رویا انگیزه ای باشد برای رشد هر چه بیشتر. شاید اگر به اندازه کافی جاه طلب نباشید اصلا شروع به حرکت نکنید تا چه برسد به اینکه برای ادامه را ه با مشکلات آن دست و پنجه نرم کنید و از حل مشکلات لذت ببرید چون یک قدم به هدف بزرگ خود نزدیکتر شده اید.

جسارت

فرد کار آفرین علاوه بر اینکه به اندازه کافی جاه طلب است، جسارت خطر کردن و خارج شدن از حصار امنی که در آن گیر کرده است را دارد البته این دیوار بیشتر در ذهن ما وجود دارد و بیرون آمدن از آن احتیاج به انگیزه و جسارت هر دو را دارد. این جسارت فقط برای خارج شدن از حصار امن لازم است پس از آن متوجه می شوید که آن ناحیه امنی که در ذهن خود ساخته بودید خیالاتی بیش نبوده است خواهید فهمید که امنیت واقعی از کارو تلاش، صداقت، افزایش مهارت ها و... بوجود خواهد آمد.

پر تلاش و سخت کوش

یک کار آفرین علاوه بر اینکه رویایی بزرگ دارد و فردی خوش بین است پر تلاش و سخت کوش هم هست چون لازمه موفقیت سخت کار کردن است اگر شما از جمله افرادی هستید که بیش از 10 ساعت در روز کار می کنند یکی از صفات مهم افراد موفق را دارید بدون تلاش یک هدف بزرگ فقط رویایی روی آب است کارآفرین ها باید بتوانند خود را در بازاری که رقابتی شدید بین غول ها در میان است مطرح کنند یا محصولی جدید وارد بازار کنند که اگر اکنون رقیب جدی ندارد در آینده ای نزدیک رقبای قدرتمند زیادی پیدا خواهد کرد آنها باید بتوانند در کمترین زمان بهترین کیفیت را ارائه دهند تا برای خود در بازار به عنوان یک تازه وارد جایی باز کنند و خود را به مشتریان بشناسانند و ثابت کنند. و این ممکن نیست مگر با کار و تلاش زیاد و جمع آوری نتایج و سپس بهینه سازی و این روند باید مرتب تکرار شود. در چنین شرایطی شما همیشه از رقبا جلوتر هستید و هر حرکتی که انجام می دهید تبدیل به الگویی برای آنها می شود.

آینده نگری

دوستی داشتم که با او به پیاده روی می رفتم در مسیر از جاهایی عبور می کردیم که خارزار بود ولی هیچوقت ندیدم در پای او خاری فرو رود یا بیاستد و کفش هایش را از خار و سنگریزه خالی کند ولی من همیشه در کفش هایم پر از خار و شنریزه بود وقتی خوب دقت کردم دیدم او به پاهای خود حتی نگاه هم نمی کند! وقتی بیشتر دقت کردم دیدم نگاه او به جلوتر بود و از خیلی جلوتر مسیر خود را انتخاب می کرد و بهترین مسیر را انتخاب می کرد. در کسب و کار هم چنین است فرد کار آفرین موفق درباره هدف و ایده خود تحقیق می کند شرایط بازار را می سنجد و آنگاه در جهت صحیح حرکت می کند. تا در خار و خاشاک آن گیر نیفتد یا حداقل کمتر زمین گیر شود. افراد کار آفرین افرادی هستند که شغل جدیدی را با موفقیت راه اندازی کرده اند و آنرا به جایی رسانده اند که هزینه زندگی خود و چند خانواده دیگر را تامین می کنند. و این امکان پذیر نیست مگر با پیش بینی هزینه ها، بازار، حداقل و حداکثر درآمد، مشکلات احتمالی، فرصت ها و.... پس سعی کنید آینده را ببینید تا فرصت ها را ببینید.

فعال و  کنشی

افراد یا واکنشی هستند یا کنشی افراد کار آفرین جزو دسته دوم هستند. آنها منتظر نمی شوند تا فرصت ها بدنبال آنها بیایند بلکه خود بدنبال ایجاد فرصت هستند و برای خود و دیگران فرصت های جدید خلق می کنند ولی افراد واکنشی منتظر هستند فرصت های جدید بدنبال انها بیایند و تازه وقتی این فرصت ها به آنها رو می کنند چون برای آن زحمتی نکشیده اند ارزشی هم برای فرصت های پیش آمده قائل نیستند. این افراد مدام از جامعه اطرافیان حتی پدر و مادر خود شکایت می کنند.  و در مقابل افراد کنشی بدنبال فرصت های جدید می گردند آنها به خود متکی هستند به دیگران کمک می کنند از اعتماد به نفس خوبی برخوردارند و موفقیت را برای خود و دیگران به ارمغان می آورند.

اين افراد كار هاي پشت ميز نشيني و روزمرگي را دوست ندارند. افراد كار آفرين حس ماجراجويي قدرتمندي دارند و از مواجهه با كار هاي بزرگ لذت مي برند. آنها علاقه دارند در رقابت هاي مختلف شركت كنند.

علاقه مند به یاد گیری

کار آفرینان عطش شدیدی به یادگیری دارند آنها رازی بزرگ را دریافته اند و آن قدرت مطالعه و دانش است یک کارآفرین پیشرو همیشه از تجربیات دیگران حداکثر استفاده را می کند تا آزمایشات انجام شده را دوباره تکرار نکند و بتواند از کوتاهترین راه مسیر موفقیت را طی کند.

نگرش متفاوت

كارآفرينان كساني هستند كه سعي مي كنند كار ها را به شيوه اي متفاوت امتحان كنند حتي گاه اين موضوع را در نحوه لباس پوشيدن آنها متوجه مي شويد. اين همان صفتي است كه نه تنها براي شروع يك كار جديد لازم و مفيد است بلكه اگر چنين شخصي مدير يك سازمان باشد اين نگرش او خوني تازه در رگهاي آن سازمان جاري خواهد كرد. این نگرش سبب می شود که آنها سرسری دنباله روی دیگران نباشند بلکه اعتقاد داشته باشند همیشه راهی برای صلاح وجود دارد همیشه می توان کار ها را به روشی بهتر انجام داد و این فرایندی پایان ناپذیر و لذت بخش است.

اعتماد به توانایی های اطرافیان

کارآفرینان کسانی هستند که همه کار ها را خود انجام نمی دهند بلکه مسئولیت ها و کار ها را به درستی بین افراد لایق تقسیم می کنند به شدت به برون سپاری اعتقاد دارند آنها تا آنجا که کیفیت کار خود را فدا نکنند کار خود را به افراد یا شرکت های دیگر می سپارند و به این ترتیب بازدهی و سرعت عمل کسب و کار خود را بالا می برند. آنها بهترین ها را انتخاب می کنند تا بهترین کالا را راهی بازار کنند.

 

  • تشکر 1

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر
مهمان
این موضوع برای عدم ارسال قفل گردیده است.

درباره نودهشتیا

نودهشتیا اولین کتابخانه مجازی دانلود رمان میباشد که با هدف ترویج فرهنگ کتابخوانی و حمایت از نویسندگان فارسی زبان آغاز به کار کرده است و بیش از یک دهه است در راستای این اهداف در حال فعالیت و خدمت رسانی به هموطنان عزیز است.

امکانات اضافی

×